GIELNIÓW - Parafia pw. bł. Władysława

Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 12:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 ,

Rys historyczny:

Na terenie dzisiejszej parafii Gielniów, w Brzezinkach, istniał przed 1382 r. kościół pierwotny pw. Świętego Krzyża oraz św. Apostołów Piotra i Pawła. Wkrótce kościół został przeniesiony - prawdopodobnie ok. 1413 r. - do Gielniowa, który wyrósł na większy ośrodek. W Gielniowie kościół istniał już z pewnością w 1445 r. ufundowany przez Mściwoja Mszczuja, syna poprzedniego Mściwoja Mszczuja. Należy przypuszczać, że prawdo­podobnie w tym czasie, to znaczy około roku 1445 powstała parafia Gielniów. W początkach XVI w. w mieście Gielniowie był kościół drewniany pw. Świętego Krzyża i św. Apostołów Piotra i Pawła. Kościół ten spłonął w roku 1806. Obecny kościół murowany wzniesiony został w la­tach 1861-1866. Kościół jest trzynawowy, otynkowany. W parafii znajduje się też kościół filial­ny w Rożku, pw. Nawiedzenia NMP. Pierwotna kaplica istniała w początkach XIX w. Obecna zbudowana została w roku 1896 staraniem ks. Józefa Gilewskiego. Znajduje się w niej ołtarz późnobarokowy i obraz Matki Bożej - Pieta. Wykonany został on na desce w XVII w. Jest to wizerunek słynący łaskami.

Do parafii należą: Bochenka, Bród, Brzezinki, Drynia, Gałki, Gielniów, Huta, Kluczo­wa, Lelitek, Mechlin, Puszcza, Rozwady, Rożek, Snarki, Wywóz