JEDLIŃSK - Parafia pw. św. Ap. Piotra i Andrzeja

województwo: mazowieckie

DEKANAT JEDLIŃSKI
www.jedlinskparafia.pl

ks. kan. mgr Grzegorz Wójcik (sen.)

ks. mgr Tomasz Orłowski Wikariusz

ks. mgr Filip Gumińki Wikariusz

Niedziela i Święta: 07:00 , 09:00 , 12:00 , 17:00 ,
Święta zniesione: 07:00 , 09:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 18:00(17.00 zima),

Rys historyczny: Jedlińsk był miastem prywatnym Mikołaja Jedlińskiego, herbu Nabrani, lokowanym na prawie magdeburskim w 1530 r. przywilejem Zygmunta I Starego. Prawa miejskie stracił w 1869 r. Właściciel ufundował w początkach XVI w. pierwotny kościół drewniany i wte­dy też powstała tu parafia katolicka. W 1561 r. kościół został zajęty przez arian, dzięki protekcji Jedlińskich. Arianie założyli tu szkołę, sprowadzając nauczycieli z Rakowa. W tym czasie katolicy uczęszczali do kościołów w Lisowie, Wsoli i Błotnicy. W 1630 r. nabył Jedlińsk Stanisław Witow­ski i usunął arian. Parafia katolicka została ponownie erygowana w 1637 r. przez abp. Jana Węży­ka. Dziedzic Witkowski w 1645 r. ufundował murowany kościół pw. MB Szkaplerznej i św. Sta­nisława bp. Poświęcony on został przez abp. Macieja Łubieńskiego. Jednak już w 1655 r. został doszczętnie zniszczony przez Szwedów, a wkrótce „morowe powietrze" zupełnie miasto wylud­niło. Po tych nieszczęściach założono w 1661 r. szpital dla ubogich i starców, a przy nim kościół pw. św. Wojciecha, spełniający rolę świątyni parafialnej. Ta świątynia została zniszczona w 1809 r. i definitywnie rozebrana w 1860 r. W drugiej połowie XVIII w. gruntownie odrestaurowano ko­ściół parafialny nadając tytuł św. Apostołów Piotra i Andrzeja, prawdopodobnie według projektu Jakuba Fontany, staraniem dziedzica Aleksandra Józefa Załuskiego i jego syna bp. krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego, który w 1753 r. kościół poświęcił. Konsekracji dokonał w 1773 r. biskup kijowski i czernichowski Józef Załuski, brat bp. Andrzeja. W 1atach 1976-1979 staraniem ks. Franciszka Borowskiego podjęto prace przy kościele zabezpieczając m.in. fundamenty i wie­że. W latach 1994-1997 gruntownie odnowiono elewację zewnętrzną wraz z detalami architek­tonicznymi, a wewnątrz odnowiono zabytki i dokonano wiele przeróbek. Kościół orientowany, barokowy, fasada zachodnia posiada dwie wieże, w szczycie fasady znajduje się herb Junosza bi­skupa Załuskiego. Z parafii pochodził Sł. B. bp Piotr Gołębiowski, administrator diecezji sando­mierskiej. 9 września 1995 r. obchodzono 350-lecie istnienia kościoła i, pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, modlono się przy chrzcielnicy o beatyfikację bp. P. Gołębiowskiego.

Do parafii należą: Gryzów, Gutów, Janki, Jedlanka, Jedlińsk, Józefów, Narty, Nowa Wola, Płasków, Romanów, Wola Gutowska, Zawady Nowe, Zawady Stare.