GOWARCZÓW - Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Niedziela i Święta: 07:45 , 10:00 , 12:00 , 17:00 ,
Święta zniesione: 07:45 , 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 16:30(zima), 17:30(lato), 17:00(zima), 18:00(lato),

Rys historyczny: Miasto Gowarczów lokowane było na prawie magdeburskim w 1430 r. przez króla Władysława Jagiełłę na prośbę Krystyna Magiery „umiłowanego żołnierza", podczaszego sandomierskiego. Parafia i pierwotny kościół drewniany powstały w XIV w. Dziesię­ciny z wiosek oddawane były dla kolegiaty sandomierskiej. W początku XVI w. w Gowarczowie istniał kościół murowany pw. św. Piotra i św. Floriana. Patronat należał do dziedziców Gowar­czowa. Pierwotny kościół murowany wzmiankowany jest w 1511 r. W 1640 r. był rozbudowany staraniem Aleksandra i Zofii Korycińskich. Obecny kościół wzniesiono w roku 1774 staraniem Józefa Jabłonowskiego. Konsekrował go bp. Ignacy Kozierowski w 1778 r. Kościół był odnowio­ny w 1843 r., a w latach 1902-1904 znacznie rozbudowany staraniem ks. Antoniego Czarkow­skiego. Kościół jest orientowany, tynkowany, dachy ma dwuspadowe, kryte blachą.

Do parafii należą: Bernów, Borowiec, Brzeźnica, Giełzów, Gowarczów, Komaszyce, Korytków, Kupimierz, Kurzacze, Miłaków, Morzywół, Rogówek, Ruda Białaczowska, Skrzyszów, Stare Pole, Sielec.