SKARŻYSKO-KAMIENNA - Parafia pw. MB Ostrobramskiej

Niedziela i Święta: 08:00 , 09:30 , 11:00 , 12:30 , 18:00 , 20:15 ,
Święta zniesione: 08:00 , 09:30 , 11:00 , 18:00 , 20:15 ,
Dni powszednie: 07:00(w sobotę również o 8.00), 14:30 , 18:00 ,

Rys historyczny: Parafia została erygowana 25 stycznia 1986 r. z wydzielonego terenu par. Najświętszego Serca Jezusowego. Tymczasowa kaplica została wybudowana w 1986 staraniem ks. Stanisława Nowakowskiego i ks. Adama Radzimirskiego. Kościół pw. MB Ostrobramskiej, według projektu arch. Zbigniewa Grządzieli i konstr. Bogdana Cioka z Kielc, fundacji parafian oraz Polonii z USA, Kanady i Anglii, zbudowany został w latach 1988-1995 staraniem ks. Jerze­go Karbownika. Od początku w zamiarach była to replika Ostrej Bramy z Wilna. Sanktuarium powstało jako realizacja pragnień Wilnian, którzy musieli opuścić Wilno, a mieszkają w Polsce i na emigracji. Pierwsza Msza Święta w kaplicy w Ostrej Bramie celebrowana była 22 paź­dziernika 1989 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Kościół został konsekrowany w 1995 r. przez kard. Józefa Glempa. Jest budowlą trójnawową. Kaplica na wzór Ostrobramskiej z Wilna połączona jest z kościołem. W ołtarzu kaplicy znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Ostro­bramskiej, namalowana przez art. mal. Izabelę Borkowską i Władysława Markiewicza z Kielc w 1989 r. W roku 1997 Matka Boża Ostrobramska została ogłoszona Patronką Skarżyska. Ko­ronacji obrazu Matki Bożej dokonał 2 lipca 2005 r. kard. Henryk Gulbinowicz.

Do parafii należą: Armii Krajowej, Gajowa, Grabowa, Grottgera, Kochanowskiego, Konarskiego, Łowiecka, Moniuszki, Norwida, Orla, Piłsudskiego, Ks. Popiełuszki, Powstańców Warszawy, Pułaskiego, Sezamkowa, Sienkiewicza, Spółdzielcza, Stokowa, Świętokrzyska, Wiejska, Wi­leńska, Wyspiańskiego

Transmisja na żywo z Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej:

a. na stronie Sanktuarium - www.ostrobramska.pl/kamera.php

b. na stronie diecezjalnej - [TU]

© 2014 Diecezja Radomska.