RADOM - Kościół rektoralny pw. Trójcy Przenajświętszej

Dni powszednie:

Bracia:

br. Bolesław Utkała SJ

Kościół rektoralny pw. Trójcy Przenajświętszej leży na terenie parafii pw. Św. Jana Chrzciciela (fara).

Rys historyczny: Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej wraz z klasztorem dla benedyktynek był fundowany w 1613 r. przez Barbarę z Dulskich Tarłową, starościnę sochaczewską. Budynki te wzniesione zostały w latach 1619-1627 staraniem jej syna Jana Karola Tarły, kasztelana wiślickie­go, starosty zwoleńskiego. W 1627 r. przybyły do Radomia pierwsze siostry. Kościół klasztorny był konsekrowany w 1629 r. przez bp. Stanisława Starczewskiego, sufragana płockiego. Budynki całego kompleksu uległy zniszczeniu w czasie wojen szwedzkich w 1656 r. Zniszczony klasztor odbudo­wano w latach 1678-1733 staraniem Jerzego Dominika Lubomirskiego, podstolego koronnego i je­go synów Antoniego i Franciszka. Benedyktynki powróciły do budynków klasztornych w 1733 r., gdzie założyły szkołę dla dziewcząt i pracownię haftu. Kolejne zniszczenia nastąpiły wskutek po­żaru w 1774 r. Dwa lata później podjęto odbudowę. Polityka kasacyjna Rosjan doprowadziła do zamknięcia klasztoru, a ostatnia ksieni Aniela Przyłuska, opuściła klasztor w 1809 r. Klasztor został zamieniony na lazaret, a od 1817 do 1998 mieściło się w nim więzienie. Po przeniesieniu więzienia na nowe miejsce, w 1998 r., zabudowania zostały odzyskane przez diecezję i po remoncie i adapta­cji pełnią rolę rezydencji Biskupa Radomskiego i siedziby Kurii Diecezjalnej. Kościół był przebu­dowany około 1837 r. i zamieniony według projektu Stefana Balińskiego na cerkiew prawosławną pw. św. Mikołaja. Zasadniczo nie zmieniono układu i architektury, we wnętrzu dodano ikonostas. Poświęcenia cerkwi dokonał arcybiskup prawosławny Antoni w 1837 r. W wyniku kolejnej prze­budowy, która dokonała się w roku 1864, według projektu Antoniego Kacpra Wąsowskiego, fasa­da zachodnia kościoła została zwieńczona prostokątną nadbudową z kopułą, wykonano też pła­skie boniowanie elewacji. Po 1914 r. kościół został przeznaczony na magazyn. Staraniem ks. Piotra Górskiego, proboszcza fary i Komitetu Odbudowy kościół został odbudowany w latach 1924-1927. Poświęcenia świątyni dokonał w 1927 r. ks. Piotr Górski. Kościół był restaurowany jeszcze w 1937 i 1982 r. Przed wojną przeznaczony był na nabożeństwa dla młodzieży szkół radomskich. W 1935 r. rektorem kościoła został ks. Bolesław Strzelecki, a w 1940 r. ks. Stefan Grelewski - ogłoszeni bło­gosławionymi 13 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II w gronie 108 Męczenników czasów II wojny światowej. Po wojnie, w latach 1945-1947 funkcję rektora kościoła pełnił Sł. B. bp Piotr Gołębiowski. W czasie protestu robotniczego w 1976 r. ks. Roman Kotlarz, proboszcz z pobliskiego Pelagowa, bło­gosławił protestujących robotników stojąc na schodach świątyni. Ks. Kotlarz po wielokrotnym pobiciu przez tzw. „nieznanych sprawców" zmarł w szpitalu 16 sierpnia 1976 r. Od 15 sierpnia 1947 r. opiekę nad kościołem przejęli ojcowie jezuici. Kościół jest bazylikowy, neobarokowy, murowany, tynkowany, na rzucie prostokąta, trzynawowy. Przed kościołem znajduje się pomnik Maryi-Matki Życia - pamięci dzieci nie narodzonych. Poświęcony został 8 grudnia 1997 r. przez kard. Franciszka Macharskiego.

© 2016 Diecezja Radomska.