RADOM – Parafia pw. św. Kazimierza – Bazylika

• ks. mgr Marcin Zarzycki
    • ks. mgr Emil Komorek, neoprezbiter

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 9.30;
    • 11.00;
    • 12.30;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bytomska, Chłopska, Drewniana (nr 1–40), Chmielna, Garbarska, Gliniana, Główna, Grottgera, Kacza, Kielecka (do nr 78), Klonowa, Klonowica, Malinowa, Napierskiego, Natolińska, Opoczyńska (do nr 20), Pamięci Katynia, Planowa, Płocka, Podhalańska, Poprzeczna, Przeskok, Przytycka (nr 1–51), Racławicka, Rawska, Redutowa, Robotnicza, Skórzana, Szeroka, Śliska, Okulickiego (nr nieparzyste), Topiel (od nr 21 do 58), Wolanowska (nr 1–32).
  • Odpusty:
    • św. Kazimierza (4 marca), Narodzenia NMP (8 września)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek po III Niedzieli Adwentu, pierwszy piątek miesiąca w godz. 15.00–18.00
  • Kaplica:
    • Kaplica pw. św. Kazimierza w Domu Pomocy Społecznej, ul. Garbarska,
      • Msza św. w niedziele o godz. 9.20
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Córek św. Franciszka Serafickiego, kaplica, ul. Główna 41,
      • T: +48 48 360 92 60
  • Historia

3 X 1981 r. podczas inauguracji Jubileuszu 500-lecia pobytu św. Kazimierza w Radomiu została podjęta decyzja o powołaniu do istnienia placówki duszpasterskiej poświęconej temu świętemu. Wtedy też obraz św. Kazimierza został umieszczony w kościele farnym, by w przyszłości zostać przeniesiony do świątyni pw. św. Kazimierza. Tymczasowa kaplica pod jego patronatem w dzielnicy Zamłynie została pobłogosławiona przez bp. Edwarda Materskiego 13 XII 1981 r. Organizatorem parafii i budowniczym całego kompleksu był ks. Adam Socha. Fundamenty pod murowaną kaplicę zostały poświęcone 13 IV 1982 r. przez bp. Edwarda Materskiego. Kaplica ta była zlokalizowana przy ul. Garbarskiej. Po wybudowaniu kościoła dotychczasowa kaplica została adaptowana na pomieszczenia domu opieki dla osób starszych i obłożnie chorych. Parafia pw. św. Kazimierza została erygowana 1 VII 1982 r. przez bp. Edwarda Materskiego. 7 XI 1982 r. przeniesiono z kościoła farnego na os. Zamłynie obraz św. Kazimierza i umieszczono w nowej kaplicy. Bp Edward Materski 10 VI 1984 r. pobłogosławił plac pod budowę przyszłego kościoła. 6 IX 1987 r. przyniesiono na plac budowy obraz Matki Bożej Pocieszenia z Błotnicy. Wtedy też podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem Henryka kard. Gulbinowicza dokonano wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego wyjętego z podziemi bazyliki św. Piotra w Watykanie i pobłogosławionego przez św. Jana Pawła II. Relikwie patrona zostały sprowadzone do budującego się kościoła 10 VI 1989 r. 9 IX 1990 r. pobłogosławiono kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Do czasu ukończenia budowy kościoła służyła ona jako świątynia parafialna. Kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w latach 1986–1996 wg projektu arch. Mariusza Rodaka oraz konstr. Krzysztofa Góreckiego i Stanisława Rydla. Uroczystej dedykacji świątyni dokonał Prymas Polski Józef kard. Glemp 18 IX 1994 r. Decyzją Stolicy Apostolskiej w 2003 r. kościół pw. św. Kazimierza został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej. Ze względu na charakter kościoła dedykowanego głównemu patronowi miasta i diecezji radomskiej do świątyni przybywają hierarchowie kościelni z kraju i z zagranicy. Kościół jest orientowany, w stylu neogotyckim, na planie prostokąta. Nawę północną zamyka kaplica wotywna św. Kazimierza z jego relikwiami. Kaplica boczna z osobnym wejściem jest dedykowana Matce Bożej Częstochowskiej. Znajduje się w niej ołtarz, przy którym sprawował Eucharystię św. Jan Paweł II na radomskim lotnisku 4 VI 1991 r. Fronton kościoła częściowo został obłożony piaskowcem szydłowieckim. Kamień ten zdobi wejście główne i dwa boczne. Nad centralnym umieszczono płaskorzeźbę herbu Jana Pawła II z napisem: „Bazylika Mniejsza św. Kazimierza”. Z lewej strony znajduje się przedstawienie Jana Pawła II na tle Bazyliki watykańskiej, z prawej zaś widoczna jest Matka Boża Ostrobramska i św. Kazimierz.

MAPA DOJAZDU: