Klub Inteligencji Katolickiej PDF Drukuj Email

Klub Inteligencji Katolickiej

Im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu

Ważniejsze daty z historii KIK w Radomiu:

14.01.1981 – Zebranie Komitetu Założycielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Przewodniczącym Komitetu został Jan Kurbiel.

1.04.1981 – I Walne Zebranie Klubu i powołanie władz.

4.04.1981 – pierwsze zebranie Zarządu Klubu, Prezesem został wybrany Marian Grajewski.

26.04.1981 – uroczysta inauguracja pracy Klubu. Mszę św. odprawił J. E. ks. bp Edward Materski, Kapelanem Klubu został ks. Jerzy Banaśkiewicz.

16.12.1981 – zarządzenie Wojewody Radomskiego zawiesza działalność Klubu

7.06.1983 – Klub wznawia działalność jako stowarzyszenie zarejestrowane

24.10.1984 – uroczyste nadanie J. E. ks. bp Edwardowi Materskiemu tytułu Honorowego Członka Klubu.

16.05.1985 – uroczyste nadanie Klubowi imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego podczas uroczystej Mszy Św., której przewodniczył abp Bronisław Dąbrowski, Sekretarz Episkopatu Polski

25.02.1989 – ogólnopolskie zebranie przedstawicieli Klubów Inteligencji Katolickiej z 19 miast pod hasłem: „Obrona życia poczętego”. Zebrani w Radomiu wystosowali List otwarty KIK-ów w Polsce w sprawie obrony nienarodzonych.

10.04.1994 -  Klub zostaje członkiem zbiorowym Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia przy Instytucie Prymasowskim.

Cele statutowe działania KIK w Radomiu

Fundamentem działalności Klubu jest praca informacyjno-formacyjna, polegająca na stałym poznawaniu nauki Kościoła i zasad etycznych, umożliwiających poprawne działanie w świecie. Zatem, zgodnie ze Statutem Klubu, ma:

- Prowadzić pracę intelektualną i formacyjną dla kształtowania osobowości i wychowania człowieka zdolnego do właściwego wykonywania swych obowiązków indywidualnych i społecznych.

- Tworzyć, pogłębiać i szerzyć kulturę intelektualną, artystyczną i obyczajową

- Przeciwdziałać społecznym chorobom moralnym

Klub, realizując swoje cele, tworzy możliwości pracy intelektualnej i wychowawczej poprzez organizowanie zebrań otwartych, odczytów, grup dyskusyjnych, imprez artystycznych oraz współpracę z innymi organizacjami religijnymi i społecznymi.

Tematyka klubowych spotkań

Klub jest wspólnotą ludzi o ukształtowanej, ale przecież różnej, osobowości i intelektualnych zapotrzebowaniach, dlatego tematyka spotkań jest różnorodna – od polityki do mistyki – z dbałością o możliwie wysoki poziom prelekcji i wykładów. Klub nigdy nie podzielał i nadal nie podziela negatywnych opinii o zmierzchu lub zaniku warstwy ludzi kulturalnych, wykształconych o świadomie przyjętym i ugruntowanym etosie opartym na patriotyzmie i atencji wobec intelektualnych i duchowych dokonań naszej Ojczyzny oraz całej Europy. Stąd w naszym programie znajdują się wykłady dotyczące takich, oczywiście między innymi, zagadnień, jak: kultura religijna polska i europejska,  tradycja intelektualna Europy i płynące z niej konsekwencje dla kreowania postaw i zaangażowanego działania oraz etos życia społecznego i politycznego. Zainteresowanych tematyką naszych spotkań i chętnych do jej współkreowania zapraszamy na nasze cotygodniowe spotkania.

Adresaci i sposób działania

Praca Klubu jest skierowana do wszystkich, ale przede wszystkim do tych, którzy chcą pogłębić swoją intelektualną i duchową formację. Formujemy się przede wszystkim słowem i zintegrowaną z nim wspólnotową modlitwą. Narzędziem pracy w Klubie jest więc przede wszystkim wykład, konferencja czy prelekcja, ale też następujący po nich dialog. Nasz Klub to miejsce, gdzie można więc otwarcie i dogłębnie na konkretny temat dyskutować.

Klub to również miejsce wspólnej modlitwy i wzajemnej ewangelizacji. Nie uciekając się do taniego idealizmu, mówimy o sprawach dla człowieka najbardziej istotowych, religijnych i duchowych, ale też o politycznych i społecznych, za które – jako świeccy – czujemy się szczególnie odpowiedzialni.

Kontakt

Spotkania odbywają się w każdą środę o godzinie 18.15 przy ul. Sienkiewicza 13 (I p.). Wstęp na spotkania jest wolny i wszystkich serdecznie zapraszamy.

Informacje o Klubie można uzyskać na stronie internetowej: www.radom.kik.opoka.org.pl

Serdecznie zapraszamy na nasze spotkania

i do współtworzenia naszego środowiska

dr Leszek Wianowski