10 lat Parafialnego Zespołu Caritas w Bliżynie

500
10lat PZC w Bliżynie.Foto: Anna Lis / Caritas Diecezji Radomskiej

– Jesteście solą tej ziemi i światłością świata – mówił do wolontariuszy Parafialnego Zespołu Caritas w Bliżynie ks. Stanisław Wlazło, proboszcz parafii.

W niedzielę podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Bliżynie modlono się w intencji wolontariuszy Parafialnego Zespołu Caritas i dziękowano za 10 lat posługi. Eucharystie celebrowali ks. Stanisław Wlazło, proboszcz i ks. Marcin Wojciechowski, wikariusz.

– Dokładnie cała dekada minęła od kiedy zorganizowana grupa Parafian pod „dowództwem” ks. Proboszcza zaczęła formalnie pomagać najbardziej potrzebującym. Oczywiście w pierwszej kolejności były dzieci, wyjazdy, mikołajki, paczki żywnościowe dla osób najuboższych. Zakup opału na zimę lub wykup leków dla osób chorych przewlekle. Sytuacja dzieci odrobinę się polepszyła, ale nie znaczy to, że nie mają komu pomagać. Osób starszych, chorych żyjących w niedostatku w ich Parafii nie brakuje. – mówi Anna Lis, z koordynatorka Parafialnych Zespołów Caritas i sekretarz Caritas Diecezji Radomskiej.

Żeby pomagać trzeba mieć środki. Zbiórka 1% to spory zastrzyk dla PZC, ale też wysiłek wolontariuszy, bo trzeba uruchomić punkt rozliczania, sporo czasu wymaga. PZC w Bliżynie realizuje różne projekty, wśród których warto wymienić „codzienne zakupy”, „Caritas seniorom”, ozdoby świąteczne, „serduszka”.

– Pomagać jest bardzo trudno, szczególnie w małych społecznościach lokalnych; trzeba to robić umiejętnie, dyskretnie, żeby kogoś nie urazić. Oni umieją to robić, sekretnie, po cichu. Muszą też czerpać siły, inspiracje. O zdrowie duchowe swych wolontariuszy dba ksiądz proboszcz. Systematyczne spotkania poprzedzone Mszą Św., udział w corocznych Dniach Skupienia Caritas Diecezjalnej lub w Ogólnopolskich Pielgrzymkach Wolontariuszy. Bez formacji duchowej nie da się dobrze wypełniać świadectwa miłosierdzia. Pomaganie to jest bardzo ciężka praca. Za te 10 lat wspaniałej współpracy bardzo dziękujemy wszystkim, którzy systematyczne lub akcyjnie pomagają. Gratulujemy Księdzu Proboszczowi z całego serca. Ma Ksiądz nie tylko piękny kościół (budynek), ale pięknych ludzi w tym kościele. – dodaje Anna Lis.

W Diecezji Radomskiej zarejestrowanych jest 107 Parafialnych Zespołów Caritas.