13 grudnia o 19.30: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”

471
Światło wolności. foto: ipn.gov.pl

Bp Henryk Tomasik popiera akcję organizowaną przez IPN i zachęca wszystkich diecezjan do zapalenia świec 13 grudnia o godz. 19.30 dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego.

Oto treść ogłoszenia:

„Do Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, z prośbą, o włączenie się w inicjatywę uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w Polsce „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”. Akcja ta polega na postawieniu w oknie swoich domów/mieszkań zapalonych świec dnia 13 grudnia br. o godz. 19:30, co byłoby bezpośrednim nawiązaniem do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Regana, Prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 r. w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistyczny w Polsce.

Dnia 13 grudnia br. Przewodniczący KEP powtórzy gest św. Jana Pawła II, zapalając świecę w domu biskupów poznańskich. Jednocześnie uprzejmie prosi o włączenie się do tej akcji uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w Polsce.”

W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Jak informuje IPN, symboliczne Światło zapłonie na pewno w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem, oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.