Około 10 tys. uczniów z 240 szkół z Polski, Litwy i Białorusi, którym patronuje św. Jan Paweł II, wzięło udział w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę.
Mottem spotkania, które odbyło się w dniach 9-10 października, było hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Wstańcie, chodźmy!”. Wraz z pielgrzymami modlił się bp Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
W czasie pielgrzymki wielokrotnie nawiązywano do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz do 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, która przypada w roku szkolny 2019/2020.
Pierwszy dzień pielgrzymki (9 października) – to spotkanie młodych w Kaplicy Matki Boskiej. Rozważania przygotowali uczniowie i nauczyciele Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. O 21.00 tradycyjnie odbył się Apel Jasnogórski.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św., której następnego dnia przewodniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W homilii Biskup Radomski wyjaśniał znaczenie słów „Wstańcie, chodźmy”; przypomniał czym te słowa były w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i jakie przesłanie niosą teraz.
– Dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za naszego patrona, za św. Jana Pawła II, który pielgrzymował po całym świecie, aby utwierdzać braci w wierze. Wspominamy w szczególny sposób pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny, pierwszą wizytę apostolską w naszej Ojczyźnie – mija 40. lat od tego historycznego wydarzenia. – przypomniał w homilii bp Henryk Tomasik.
Bp Henryk Tomasik, homilia
Dzieci i młodzież otrzymały pamiątkowe różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”. Odmówiona została także Koronka do Bożego Miłosierdzia i odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej, Pielgrzymi wysłali list do papieża Franciszka z zapewnieniem o modlitwie.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mąkoszycach, Zawierzenie:
Małgorzata Gumińska, List do Papieża Franciszka:
Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II od wielu lat ma charakter międzynarodowy. Na Jasną Górę przyjechali również uczniowie i nauczyciele szkół z Wilna na Litwie i Grodna na Białorusi.
– Co roku czekamy na spotkanie Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, bo to jest wielkie przeżycie i młodzież chętnie udziela się. Niestety przyjechała nas tutaj tylko malutka delegacja, czyli poczty sztandarowe, i mamy nadzieję, że w przyszłości przyjedzie nas więcej – mówi nauczycielka z Wilna.
Idea spotkań uczniów ze szkół noszących imię Jana Pawła II to pomysł państwa Małgorzaty i Zbigniewa Gumińskich z Radomia. To oni zainicjowali pierwszą pielgrzymkę i ruch pod nazwą „Rodzina Szkół im. Jana Pawła II”. W organizowaniu pielgrzymek i działalności Rodziny Szkół wspiera ich Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna w Radomia (dawniej Zespół Szkół Integracyjnych) z dyrektorem szkoły Janem Rychlickim. Duchową pieczę nad Rodziną Szkół im. Jana Pawła II sprawuje Biskup Radomski Henryk Tomasik.
– Pielgrzymka dla wszystkich jej uczestników ma wielkie znaczenie duchowe. Bardzo ważny jest również aspekt społeczny tego dnia: spotkanie uczniów, opiekunów, dyrektorów i rodziców z szkół mających imię Jana Pawła II. W tym pięknym spotkaniu wzięło udział 10 tys. pielgrzymów z 240 szkół i 195 pocztów sztandarowych. Najliczniej reprezentowane były diecezje: tarnowska, siedlecka i radomska. Najwięcej pielgrzymów przyjechało z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych z Tarnowskich Gór (120 osób) oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej w Radomiu i Szkoły Podstawowej w Kornowacu (po 100 uczestników). – mówi Irmina Warmiak z PSP nr 14 Integr. w Radomiu.
Tradycyjnie Rodzina Szkół im. Jana Pawła II włączyła się w organizację Dnia Papieskiego, który w tym roku został wyznaczony na niedzielę 13 października. Jego widocznym znakiem była zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Msza św. dla Pielgrzymki Szkół im. Jana Pawła II na kanale YouTube Jasnej Góry:
Audio: Radio Jasna Góra
Zdjęcia: Biuro Prasowe Jasnej Góry (za pośrednictwem PSP 14 w Radomiu)