Akcja „Łuczniki dla Afryki” trwa

Naprawa i konserwacja maszyn do szycia. Foto: arch. Rycerzy Kolumba

Kolejna partia maszyn do szycia popłynie do Afryki. To kontynuacja akcji, którą przed kilku laty rozpoczęli Radomscy Rycerze Kolumba Rady nr 14004. Zanim „łuczniki” wyruszą w drogę do Zambii, Namibii czy Tanzanii, muszą zostać poddane niezbędnym naprawom i konserwacji. Rycerze zbierają środki na ten cel.

W 2012 roku podczas pierwszej edycji akcji udało się zebrać ok. 450 „łuczników”, czyli maszyn do szycia, które przez wiele lat były wizytówką Radomia. Pierwszy transport 200 maszyn do szycia wysłano w 2013 roku drogą morską. Trafił najpierw do portu Dar Es Salaam w Tanzanii, a potem drogą lądową do Lusaki – stolicy Zambii. Tam maszyny do szycia odebrały polskie siostry zakonne prowadzące szkołę krawiecką.

– Jesteśmy szczęśliwi, bo pierwsza edycja akcji „Łuczniki dla Afryki” była pierwszym charytatywnym dziełem Rycerzy Kolumba nie tylko w diecezji radomskiej, ale w całej Polsce. Maszyny trafiły do Zambii. Maszyny do szycia są głównym źródłem utrzymania wielu afrykańskich rodzin. – mówi w Radio Plus Radom ks. Wiesław Lenartowicz, parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na radomskim Kapturze.

Rycerze Kolumba Rady nr 14004 kontynuują to dzieło.

– Dzisiaj trwa druga edycja. Przygotowujemy partię 200 kolejnych maszyn. Chęć ich przyjęcia zgłosiła ponownie Zambia, ale też i Namibia oraz Tanzania. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, bowiem są duże koszty związane z transportem maszyn do Afryki. – dodaje ks. Lenartowicz.

Wiele osób z całej Polski zaangażowało się w zbiórkę maszyn do szycia. Jest ich wystarczająca ilość, ale potrzebują one konserwacji a czasem też naprawy.

– Na dzień dzisiejszy mamy ok. 200 maszyn w różnym stanie. Część z nich jest sprawna, część potrzebuje wyczyszczenia, inne trzeba naprawić. Chcemy sprawne maszyny przekazać do krajów Afryki. Proste naprawy robimy pod okiem fachowca; dotyczą one np. wymiany silnika lub przewodów zasilających czy pedała napędu. Potrzebne są jednak środki na przygotowanie maszyn, tzn. na zakup środków konserwacyjnych, czy zapłata mechanikowi, który remontuje i sprawdza maszyny. – mówi Marek Tyka, Rycerz Kolumba.

Akcję można wesprzeć przekazując środki na numer konta: 50 2030 0045 1110 0000 0313 1820 z dopiskiem „Łuczniki dla Afryki”.

Failed to get data. Error: