Kalendarz wydarzeń

Sie
15
sob
Orońsko: Koncert organowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej @ Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku
Sie 15@13:00 – 14:00
Orońsko: Koncert organowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej @ Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku | Orońsko | Mazowieckie | Polska

W dniu 15 sierpnia 2020 roku o godz. 13.00 odbędzie się w kościele parafialnym w Orońsku koncert organowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej czyli tzw. Cudu nad Wisłą.

Wstęp na koncert jest wolny, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko we współpracy z Parafią w Orońsku.

Koncert będzie artystycznym uzupełnieniem uroczystości odpustowych w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Orońsku.

Wykonawcami utworów podczas koncertu będą: Piotr Dziewiecki, grający na organach oraz Marika Jurkiewicz grająca na gitarze klasycznej.

Piotr Dziewiecki – wykonawca koncertów organowych w ramach festiwali rangi krajowej i międzynarodowej – jest studentem piątego roku gry organowej na Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie prof. AM, dr hab. Krzysztofa Urbaniaka oraz mgr Krzysztofa Musiała. Piotr Dziewiecki uczestniczył także w licznych kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez wykładowców polskich i zagranicznych.

Marika Jurkiewicz również jest studentką Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie gitary dr hab. Jacka Dulikowskiego. Posiada bardzo bogaty warsztat techniczny, pozwalający na wykonywanie muzyki w różnych stylistykach, m.in. Fingerstyle, flamenco. Finalistka i zdobywczyni nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (np. III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Brodnicy, I miejsce na Konfrontacjach Gitarowych w Płocku).

Koncert z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą wraz z poprzedzającymi go pracami rewitalizacyjnymi przy organach zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu pt.: „Przełamywanie wykluczenia terytorialnego z kultury mieszkańców terenów wiejskich Południowego Mazowsza poprzez organizację koncertu organowego w miejscowości Orońsko”, pozyskanego na drodze konkursowej przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

Sie
23
nie
Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego @ Kościół pw. św. Bartłomieja we Wsoli
Sie 23@11:30 – 14:00
Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego @ Kościół pw. św. Bartłomieja we Wsoli | Wsola | Mazowieckie | Polska

W dniu 23 sierpnia 2020 roku, z okazji święta parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła we Wsoli, o godzinie 11.30, odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych oraz uroczysta oprawa Mszy Świętej o godzinie 12.00, na które to uroczystości serdecznie zaprasza ks. Roman Kotlimowski, proboszcz parafii.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w harmonogramie wielu koncertów w całym kraju i za granicami RP. Na uroczystości w parafii we Wsoli wystąpi Chór RZAWP.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję”.

Sie
30
nie
Obchody 100. rocznicy śmierci Teresy Grodzińskiej @ Kościół Garnizonowy pw. św. Stanisława bp i m w Radomiu
Sie 30@12:00 – 13:00
Obchody 100. rocznicy śmierci Teresy Grodzińskiej @ Kościół Garnizonowy pw. św. Stanisława bp i m w Radomiu | Radom | Mazowieckie | Polska

Obchody upamiętniające 100. rocznicę śmierci Teresy Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszki, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari w II Rzeczpospolitej, poległej męczeńską śmiercią w 1920 r. odbędą się 30 sierpnia 2020 roku, godz. 12.00.

13 i 15 grudnia 2019 r., w Radomiu odbyły się uroczystości upamiętniające 120. rocznicę urodzin radomskiej sanitariuszki, Damy Orderu Virtuti Militari, zamordowanej w 1920 roku przez bolszewików – Teresy Grodzińskiej. Obchody były objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

1 września br. przypada 100. rocznica śmierci tej bohaterskiej sanitariuszki, która oddała swoje życie broniąc wolności i niepodległości naszej Ojczyzny. Teresa Grodzińska była pierwszą kobietą (i jedną z pierwszych osób) odznaczoną przez II Rzeczpospolitą Orderem Virtuti Militari i jedną z dwu kobiet odznaczonych nim w czasie trwania wojny – do traktatu ryskiego (18 marca 1921 r.).

W niedzielę, 30 sierpnia br. w Kościele Garnizonowym w ramach przywracania pamięci polskim bohaterom narodowym planowane są obchody upamiętniające 100. rocznicę śmierci Teresy Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszki, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari w II Rzeczpospolitej, poległej męczeńską śmiercią w 1920 r.

Nad obchodami Patronat Narodowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.