Kalendarz wydarzeń

Sie
14
pt
O Bitwie Warszawskiej i Radomskiej Bohaterce @ Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska"
Sie 14@18:00 – 20:00
O Bitwie Warszawskiej i Radomskiej Bohaterce @ Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" | Radom | Mazowieckie | Polska

W związku z radomskimi obchodami święta narodowego 15 Sierpnia Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zaprasza na podwójny seans filmowy.

W sali widowiskowej wyświetlimy niemy film Ryszarda Bolesławskiego „Cud nad Wisłą” z roku 1921, z Jadwigą Smosarską w roli głównej (zachowanym fragmentom tego unikatowego filmu fabularnego towarzyszy muzyczne opracowanie). Film zrealizowany został na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Następnie pokażemy najnowszy film dokumentalny przygotowany przez „Resursę”, czyli „Twoje życie za moje życie” (reż. Elwira Dzikowska), opowiadający o radomskiej bohaterce wojny polsko-bolszewickiej Teresie Grodzińskiej, polskiej sanitariuszce, która została pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari, jako pierwsza kobieta w II RP i jedna z dwu nim odznaczonych w trakcie trwania wojny (przed traktatem ryskim).

Obie projekcje zostaną poprzedzone merytorycznym wprowadzeniem.

14 sierpnia 2020 r. (piątek), godz. 18.00, Sala Widowiskowa „Resursy Obywatelskiej”.

Wstęp wolny