„Kapsuła Czasu” pod „Dębem Pamięci”

876

– My, którym dane jest żyć w wolnym kraju złożyliśmy hołd tym, którzy przyczynili się do tego, że 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, tym, którzy walczyli by tę niepodległość utrzymać. – mówią dumnie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 27 w Radomiu.

Szkolne uroczystości obyły się już w piątek, 9 listopada.

– W promieniach jesiennego słońca cała społeczność szkolna w odświętnych nastrojach zgromadziła się przed wejściem do budynku PSP nr 27 w Radomiu przy ul. Sadkowskiej 16. Białoczerwone flagi powiewały na wietrze, kiedy jako pierwsze w „Marszu dla Białoczerwonej” ruszy oddziały przedszkolne, za nimi podążyły klasy 1, 2 i 5 a pochód zamykali gimnazjaliści. Wszyscy z kotylionami na piersi, flagami w dłoni dumnie maszerowali. Dzieci ze śpiewem na ustach przekroczyły furtkę i okrążywszy teren szkolny skierowały się w stronę „Dębu Pamięci”, który jest ważnym elementem naszej tradycji. Rośnie na naszym placu od 2010 r. i był już świadkiem niejednej takiej uroczystości. – opowiada z sentymentem pani Anna Kaim, nauczycielka z PSP nr 27.

Tam pani dyrektor Aneta Maciejewska-Pawłowska odczytała „Apel poległych”, po którym zapłonęły znicze.

Szczególnym punktem uroczystości było przygotowanie „Kapsuły Czasu” i zakopanie jej pod „Dębem Pamięci”.

– W kapsule znalazły się m.in. „List młodzieży do przyszłych pokoleń” z charakterystyką naszego pokolenia i czasów w których żyjemy, pendrive z odgłosami naszego miasta i z nagraniem naszych obchodów i śpiewanym „Hymnem Polski” oraz muzyką, którą słucha młodzież, pocztówki przedstawiające Radom. Są tam też inne przedmioty – ważne dla dzieci i młodzieży. Ciekawe czy za 100 lat ktoś kto odkopie naszą „Kapsułę Czasu” będzie się umiał nimi posługiwać? – mówi Izabela Gutkowska, katechetka z PSP nr 27.

Ważnym punktem był również moment odśpiewania „Hymnu Polski” dokładnie o godz. 11:11, tak jak to wyznaczyła Rada Dzieci i Młodzieży działająca przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Ostatnim punktem uroczystości był występ patriotyczny przygotowany przez uczniów różnych klas – od przedszkolaków po gimnazjalistów.

– Jesteśmy dumni z Was – młodzi, którzy tak pięknie świętowaliście. Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy! – podsumowuje pani Anna Kaim.


Zdjęcia: arch. PSP nr 27 w Radomiu

[FAG id=9280]