„Kiedy Biskup Chrapek żył, to siał dobro ile sił”

Po raz dziewiąty ulicami Radomia przeszedł Marsz Integracyjny im. Biskupa Jana Chrapka, a wzięło w nim udział około 700 uczniów. Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna, która nosi imię tragicznie zmarłego przed 17. laty Biskupa Radomskiego.

Marsz Integracyjny w rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka (18 października) to dla uczniów PSP nr 12 już tradycja.

– Tradycją naszej szkoły stała się organizacja rokrocznie tego marszu. Osoba biskupa Jana jest na stałe wpisana w pamięć naszej szkoły. Organizujemy apele jemu poświęcone, utrzymujemy stały kontakt z jego rodziną, odwiedzamy ją. Dzisiaj z nami są siostry bp. Jana i bardzo się z tego cieszymy. W tym roku dopisała nam pogoda i chyba pobiliśmy rekord. Myślę, że maszerowało z nami około 700 osób. Bardzo się z tego cieszę. Dziękuję zaproszonym gościom i wszystkim szkołom z Radomia i gmin ościennych, które noszą imię bp. Jana Chrapka za udział w marszu. – mówi Dorota Jastrzębska-Witkowska, dyrektor PSP nr 12 Specjalnej w Radomiu.

Uczniowie – przede wszystkim ze szkół specjalnych i integracyjnych – wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami przeszli od PSP nr 12 (ul. Św. Brata Alberta 1 na Prędocinku) do radomskiej katedry, gdzie znajduje się grób bp. Chrapka. Wśród uczestników marszu nie zabrakło przedstawicieli władz miasta oraz Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Jak wskazuje nazwa, marsz zintegrował dzieci, młodzież i różne radomskie środowiska.

– Chcieliśmy, żeby ten marsz był radosny, ale i pokazywał, że integracja dzieci niepełnosprawnych z pozostałymi jest możliwa i dzisiaj nie ma żadnych barier w naszych relacjach. Naszego patrona bardzo mocno mamy w pamięci. Często o nim rozmawiamy. Na korytarzu znajdują się cytaty z jego przemówień i jego podobizny. Organizujemy konkursy jemu poświęcone. Okrzyki, które mogliśmy słyszeć na trasie przemarszu, np. „Kiedy Biskup Chrapek żył, to siał dobro ile sił”, czy „Idź przez życie, aby ślady stóp cię przetrwały, wtedy będziesz święty i doskonały”. W czasie marszu towarzyszył nam zespół muzyczny z parafii pw. św. Łukasza w Radomiu z wikariuszem ks. Sylwestrem Jończykiem. – ćwiczyliśmy na katechezie. – mówi ks. Grzegorz Opiela, katecheta w PSP nr 12 Specjalnej.

Na schodach katedry przywitał ich bp Henryk Tomasik, który poprowadził „Anioł Pański” w intencji zmarłego pasterza.

– Śp. ks. bp Jan Chrapek w czasie pobytu w Radomiu bardzo mocno akcentował szeroko rozumianą problematykę społeczną, ale bardzo mocno koncentrował też swoją pracę na osobach niepełnosprawnych, wymagających pomocy, opieki. Dostrzegał potrzebę opieki nad tymi osobami i ich zauważenia, żeby społeczeństwo jeszcze bardziej dojrzało do tego, aby tym ludziom okazać więcej serca i więcej miłości. To jeden z najciekawszych rysów pobytu śp. bp. Chrapka w Radomiu. Ten marsz pokazuje, jak bardzo żywa jest pamięć o śp. bp. Janie, jak bardzo ważne były te propozycje, które wówczas realizował ksiądz biskup. – mówi bp Henryk Tomasik.

Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty na grobie biskupa Jana, a w niebo pofrunęły żółte i niebieskie balony.

[FAG id=8965]