„Kromka chleba dla sąsiada” i „Żółty talerz”

1063

To dwa duże programy, które rozpoczyna Caritas Diecezji Radomskiej. Pierwszy ma zwrócić uwagę na potrzebujących pomocy sąsiadów, a drugi – to trzecia edycja programu dożywiania najmłodszych.

– „Kromka chleba dla sąsiada” to ogólnopolski program, którego celem jest pomoc osobom, które cierpią z powodu niedostatku, są starsze, czują się samotne i opuszczone. Chodzi o życzliwość i zainteresowanie losem sąsiada, o którym często niewiele wiemy. Pierwszym krokiem może być „kromka chleba” i przyłączenie się do zbiórki żywności. Zebrane produkty zostaną przekazane osobom starszym i samotnym z naszej Diecezji. Wolontariusze w swoim otoczeniu podzielą się symbolicznie chlebem z osobami starszymi i samotnymi. Tą akcja chcemy uświadomić społeczeństwu na potrzeby ubogich i uwrażliwić na ich los. – mówi Iwona Stępniewska z radomskiego Caritas.

Taka zbiórka żywności odbyła się już w miniony weekend, 21 i 22 września, kiedy to wolontariusze Szkolnych Kół Caritas byli obecni w wybranych sklepach sieci „Biedronka” w Radomiu. Dodatkowo w szkołach zostaną przeprowadzone zbiórki żywności i artykułów chemicznych.

– Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do programu. Zarówno produkty spożywcze jak i chemiczne do końca września można przynosić do siedziby naszej Caritas przy ul. Kościelnej 5. – zaprasza pani Iwona.

Drugim projektem, którego już trzecia edycja rozpoczęła się wraz z początkiem roku szkolnego to „Żółty talerz”. Caritas Diecezji Radomskiej kieruje swoją pomoc do dzieci z rodzin żyjących w niedostatku, borykających się z bezrobociem, niezaradnych życiowo, których często jedynym źródłem utrzymania jest dofinansowanie z Ośrodków Pomocy Społecznej.

Na talerz pełen witaminowych rozmaitości mogą liczyć dzieci korzystające z zajęć w świetlicach socjoterapeutycznych i parafialnych, centrum młodzieży i dzieci oraz podopiecznych Pedagogów Ulicy.

– Dzięki „Żółtemu talerzowi” udało się stworzyć warunki do nauki i zabawy, bez uczucia niedożywienia. Zadanie obejmowało pomocą dzieci korzystających z zajęć w świetlicach socjoterapeutycznych, parafialnych, centrum młodzieży i dzieci, podopiecznych „Pedagogów ulicy”. W sumie z dożywiania w ramach projektu „Żółty talerz” korzystało 205 dzieci miesięcznie. W II edycji dzieci otrzymywały posiłki, produktu z listy przygotowanej przez Instytut Żywienia, a więc tylko bardzo zdrowe produkty nie zawierające cukru i tłuszczy. Tak więc np. „czarny makaron”, mąka kukurydziana, ale także owoce, których dzieci nie znały: melony, awokado, kiełki roszpunki, inne. – mówi Anna Lis z radomskiej Caritas.

W III edycji „Żółtego talerza” też ma być zdrowo.

– Młodzi ludzie, którzy jedzą zbilansowane posiłki, mniej chorują, lepiej się uczą i łatwiej utrzymać im prawidłową wagę. Odpowiednia dieta to podstawa. Program ma promować zdrowe nawyki żywieniowe. W menu pojawią się kanapki, owoce, sałatki, soki i desery. I tym razem wyeliminowane zostaną między innymi słodycze. Wszystkie dania przygotowane będą wspólnie z rówieśnikami, rodzicami i pracownikami świetlic – dodaje Anna Lis.

W tym projekcie ważne jest również to, że dzieci nie tylko zjedzą zdrowo, ale nauczą się je przygotowywać i poznają zasady zdrowego żywienia. Poznają też sztuki nakrywania do stołu, posługiwania się sztućcami i odpowiedniej pozycji podczas spożywania posiłku.

Na realizację III edycji ogólnopolskiego programu „Kulczyk Foundation” przekazał w sumie 160 tys. zł., a będzie on realizowany do 31 sierpnia 2019 roku.