Kto „Żyje Miłością”?

Do 10 października br. Kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka oczekuje na zgłoszenia kandydatur do nagrody „Viventi Caritate” (Żyjącemu Miłością) za 2018 rok. Laureata tegorocznej edycji poznamy w czasie obchodów 17. rocznicy śmierci bp. Jana Chrapka – 18 października br. w radomskiej katedrze.

– Nagroda przyznawana jest osobom, grupom osób, instytucjom za wybitną działalność na polu charytatywnym, społecznym, kulturalnym, która inspirowana jest ewangeliczną wrażliwością i usiłowaniem czynnej odpowiedzi na wezwanie: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Poprzez tę nagrodę chcemy pamiętać w sposób szczególny bp. Jana Chrapka, który tak pięknie zaznaczył się w naszej diecezji aktywnością skierowaną ku drugiemu człowiekowi. – mówi ks. Damian Drabikowski, wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Zgłoszenie powinno zawierać:

• dokładne dane teleadresowe kandydata
  • dane teleadresowe podmiotu zgłaszającego
  • opis dokonań poparty możliwie szeroką dokumentacją (artykuły prasowe, opinie, świadectwa).

Dokumenty winny być złożone (nadesłane) do siedziby Caritas Diecezji Radomskiej do 10 października br.:

• listownie na adres: ul. Kościelna 5, 26-604 Radom
  • pocztą elektroniczną: radom@caritas.pl
Statuetka Viventi Caritate

Laureata tegorocznej nagrody poznamy w czasie obchodów 17. rocznicy śmierci bp. Jana Chrapka w dniu 18. października br. w katedrze radomskiej.

W poprzednich edycjach nagrodą uhonorowani zostali m.in.: s. Urszula Krajewska, Jerzy Iwański, ks. inf. Jerzy Wala, Krystyna Bielawska, Kazimierz Napieraj, ks. Piotr Sadkiewicz, Janina Dłuska, Robert Telus, Wolontariusze Hospicjum Królowej Apostołów, Halina Marciniak, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział w Radomiu, Stowarzyszenia „Budujemy przystań”, Lucyna Wiśniewska. W ubiegłym roku nagrodę otrzymali polscy Rycerze Kolumba, a Nagrodę Honorową „Viventi Caritate” otrzymał emerytowany papież Benedykt XVI.

Śp. Bp Jan Chrapek (1948-2001)

Biskup Jan Chrapek (1948-2001) – od 1975 r. kapłan zgromadzenia św. Michała Archanioła. Przed długie lata związany z środkami społecznego przekazu, m.in. był adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, tam też prowadził wykłady, a podczas II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce był przewodniczącym komisji, która zajmowała się zagadnieniem środków społecznego przekazu. W 1992 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, a w 1994 r. został biskupem pomocniczym diecezji toruńskiej. 28 czerwca 1999 r. Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata – do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.