Męka i Krzyż – widoczne znaki bezgranicznej miłości Chrystusa

Adoracja Krzyża w Wielki Piątek (2019). Foto: Radosław Mizera / Radio Plus Radom

Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek w radomskiej katedrze przewodniczył bp Henryk Tomasik, a wraz z rzeszą wiernych modlił się również bp Adam Odzimek.

W homilii bp Henryk Tomasik przypomniał o tajemnicy bezgranicznej miłości i ofiary Jezusa Chrystusa, ale też zwrócił uwagę na odpowiedź człowieka.

– Potrzebne są trzy nasze postawy: wdzięczność, współczucie i zadośćuczynienie. Wdzięczność za ofiarę, wdzięczność za poświęcenie, wdzięczność za Mękę Chrystusa. Tę wdzięczność wyrażamy w szczególny i w najważniejszy sposób przez naszą obecność na Eucharystii. Chrześcijanin, który opuszcza niedzielną Mszę świętą, nie ma w sercu wdzięczności wobec Chrystusa. – powiedział bp Tomasik i przywołał słowa kartagińskich męczenników chrześcijańskich z 304 r., którzy postawieni przed rzymskim trybunałem w obliczu śmierci pytali odważnie prokuratora: „Czy ty to wiesz, czy tego nie rozumiesz, że chrześcijanin nie może istnieć bez Eucharystii?”

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Przypomnienie chrześcijańskiego obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. zabrzmiało tym mocniej, że Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie sprawuje się Eucharystii.

Centralną częścią wielkopiątkowej liturgii jest Adoracja Krzyża, a poprzedza ją Liturgia Słowa z ewangelicznym opisem Męki Pańskiej według św. Jana oraz rozbudowana modlitwa powszechna. W dziesięciu wezwaniach poleca się sprawy Kościoła i świata, wspomina się chrześcijan, a także modli się za Żydów, ludzi innych religii oraz niewierzących.

Natomiast po Adoracji Krzyża jest Komunia św. Zaś ostatnim elementem liturgii Wielkiego Piątku jest procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego, gdzie trwać będzie adoracja w oczekiwaniu na radosne „Święta Paschalne”.

Zdjęcia: Radosław Mizera / Radio Plus Radom

Failed to get data. Error: