„Trzeba więcej podobać się Bogu…”

Kto powiedział te słowa, doskonale wiedzą uczestnicy konkursu o św. Stanisławie Kostce. Diecezjalny finał konkursu dla uczniów dla klas IV-VI szkół podstawowych odbył się w radomskim seminarium.

W największym pod względem liczebności Konkursie Wiedzy Religijnej organizowanym przez radomski Wydział Katechetyczny wzięło udział ponad 1800 uczniów klas IV-VI ze 139 szkół podstawowych z całej diecezji radomskiej. Konkurs przebiegał pod hasłem: „Trzeba więcej podobać się Bogu – św. Stanisław Kostka”.

– Wydział Katechetyczny zaproponował taki temat, ponieważ decyzją biskupów polskich rok 2018 przeżywany był pod patronatem św. Stanisława Kostki, a jest on patronem dzieci i młodzieży, dzisiaj trochę zapominanym – wyjaśnia ks. Andrzej Gozdur, który by odpowiedzialny za przygotowanie materiałów i testów do tego konkursu, a wraz z Jolantą Strojek koordynował jego przebieg.

W diecezjalnym finale konkursu, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, wzięło udał 119 uczniów. Finaliści mieli w ciągu 45 minut rozwiązać test składający się z 46 pytań; za prawidłowe jego rozwiązanie można było uzyskać 90 punktów.

– Pytania były różnej trudności. Jestem zaskoczony, bo najwięcej kłopotów sprawiło ostatnie pytanie. Trzeba było wymienić pieśni ku czci św. Stanisława Kostki. Wiele osób nie odpowiedziało na to pytanie. Poziom był bardzo wysoki. Wśród osób nagrodzonych i wyróżnionych pojedyncze punkty decydowały o danym miejscu w pierwszej dziesiątce – dodaje ks. Gozdur.

W oczekiwaniu na wyniki wspólnie bawili się z młodymi ze szkolnego klubu wolontariatu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Radomiu.

Dyplomy i nagrody wręczali: ks. Dariusz Frydrych, ks. Andrzej Gozdur i Jolanta Strojek.

Oto lista zwycięzców:

• I miejsce – Anna Koroch – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich (88 punktów).
  • II miejsce – Wiktoria Cytryniak – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Kozienicach;
  • III miejsce – Maja Tokarczyk – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozienicach.

Wyróżnienia:

• Kinga Błaszkiewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Górze Puławskiej,
  • Wiktoria Golus – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Radomiu,
  • Karolina Melka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowcu,
  • Zuzanna Wtorek – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rozwadach,
  • Szymon Marczak – Publiczna Szkoła Podstawowa w Suskowoli,
  • Amelia Wawrzos – Publiczna Szkoła Podstawowa w Grodzisku
  • Cyprian Jędrasiewicz – Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wsoli.

Failed to get data. Error: