Trzy kroki do Zmartwychwstania

Triduum Paschalne

– Triduum Paschalne to są największe wydarzenia, to najpiękniejsza liturgia, porywająca i pełna zadumy oraz smutku, jak również cierpienia. – mówił bp Piotr Turzyński w Radiu Plus Radom zapraszając do uczestniczenia w liturgii Triduum Paschalnego.

Biskup Turzyński zwrócił uwagę, że Święta Wielkanocne nie powinny ograniczać się tylko do poświęcenia pokarmów. – To są największe wydarzenia, to najpiękniejsza liturgia, porywająca i pełna zadumy oraz smutku, jak również cierpienia. Warto w tym wszystkim uczestniczyć. Wielkanoc nie powinna ograniczać się do święcenia koszyczków z pokarmami. Apeluję, by mniej czasu poświęcać na porządki, zakupy, a więcej chwil poświęcić na Triduum Paschalne – mówił gość Radia Plus Radom.

W Wielki Czwartek o 10.00 zostanie odprawiona Msza Krzyżma, w czasie której zostaną poświęcone oleje, a księża odnowią przyrzeczenia kapłańskie. – W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Najświętszej Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Dziękujemy Panu Bogu za Sakramenty, które służą budowaniu jedności Kościoła. Są one „darem i tajemnicą”. Serdecznie zapraszamy Czcigodnych Księży, Osoby życia konsekrowanego oraz Was Drodzy Bracia i Siostry, Wierni Świeccy, na Mszę Świętą Krzyżma, która będzie sprawowana w Katedrze Radomskiej, w Wielki Czwartek o godzinie 10.00. – zaprasza bp Henryk Tomasik.

Plan Triduum Paschalnego w Katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu:

• Wieczorna Liturgia Wielkiego Czwartku rozpocznie się o godz. 18.00 i będzie jej przewodniczył bp Henryk Tomasik.
  • Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył bp Adam Odzimek, a rozpocznie się ona o godz. 18.00. Wstępem do niej będzie Droga Krzyżowa, która rozpocznie się o godz. 15.00. Liturgia Wielkiego Piątku składa się z 4 części: Liturgii Słowa (odczytanie Męki Pańskiej wg. św. Jana), Adoracji Krzyża, Komunii Św. i Procesji do Grobu Pańskiego.
  • Natomiast w Wielką Sobotę o godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej, której będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński. Liturgia Paschalna składa się z: Liturgii Światła (poświęcenie ognia i Paschału oraz Orędzie Wielkanocne), rozbudowanej Liturgia Słowa Bożego; Liturgii chrzcielnej (poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych) oraz Wielkanocnej Liturgii Eucharystycznej.
  • W Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę, o godz. 9.00, odbędzie się Liturgia Jutrzni.
  • W niedzielny poranek Wielkanocny procesji rezurekcyjnej i Mszy św. będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Liturgia rozpocznie się o godz. 6.00.

Wszystkich tych, którym choroba lub podeszły wiek nie pozwolą uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, zapraszamy do duchowego włączenia się w modlitwę Kościoła. Pomocą może być tu Radio Plus Radom (90,7FM i 94FM), które będzie transmitować Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku z radomskiej katedry (godz. 18.00) oraz sobotnią Wigilię Paschalną z katedry na Wawelu o godz. 20.00. W wielkanocny poranek będzie można również wysłuchać Mszy św. rezurekcyjnej z radomskiej katedry o godz. 6.00.