Żonkilowa kwesta

Żonkile. Zdjęcie: Caritas Diecezji Radomskiej / FB

– Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kweście na rzecz chorych na raka. – zaprasza Caritas Diecezji Radomskiej, która już po raz 6. organizuje żonkilowe „Pola Nadziei”.

Symbolem akcji „Pola Nadziei” jest żonkil. W listopadzie cebulki tych żółtych kwiatów posadzono m.in. przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu, która znajduje się w sąsiedztwie Radomskiego Centrum Onkologicznego. Gdy zakwitną – zostanie przeprowadzona kwesta.

– Chcemy, by w naszej diecezji akcja ta połączyła ludzi młodych i aktywnych z chorymi na ciężkie choroby. Żonkile zostały posadzone przez wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas; gdy zakwitną chcemy przeprowadzić kwesty. Podczas kwesty za datek do puszki, ofiarodawcy otrzymają kwiat żonkila lub jego symbol. – mówią dyrektorzy radomskiej Caritas: ks. Robert Kowalski i ks. Daniel Drabikowski.

Dzięki zebranym funduszom będzie można wesprzeć osoby chore na nieuleczalne choroby, jak również zakupić specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny; będzie dostępny w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego prowadzonych przez Caritas na terenie diecezji.

– Pragniemy, aby kulminacja akcji „Pól Nadziei” odbyła się w parafiach w Niedzielę Palmową (14 kwietnia). Chcemy, aby ta Niedziela stała się aktem solidarności z chorymi. Jest to również dzień ogólnopolskiego finału akcji. Kwesty przeprowadzone zostaną przez wolontariuszy i opiekunów ze Szkolnych i Parafialnych Kół Caritas. Patronat nad akcją objął Biskup Radomski Henryk Tomasik. – zachęcają dyrektorzy diecezjalnej Caritas.

„Pola Nadziei” to międzynarodowa akcja mająca na celu pomoc osobom chorym na raka. Co roku tysiące ludzi sadzi żonkile – to symboliczny akt solidarności z chorymi. Z każdym rokiem nabiera ona szerszego zasięgu w naszej diecezji.

– Z każdym rokiem przybywa „Pól Nadziei”, a tym samym szkół i instytucji, które angażują się w akcję. Przeprowadzają ją zarówno Szkolne Koła Caritas, (w ostatniej edycji uczestniczyło ponad 40 szkół), jak i Parafialne Zespoły Caritas. W ubiegłym roku rozprowadziliśmy 8 tys. cebulek żonkili, w tym roku chcemy rozszerzyć akcję i rozprowadzić 10 tys. – mówił jesienią ks. Kowalski.