Bombki dla Natalki

Natalka z mamą podczas konferencji prasowej. Obok siedzą Jerzy Zawodnik i ks. Robert Kowalski. Foto: Krystyna Piotrowska / FOTO Gość

Natalia Anioł to rezolutna czterolatka, która ma czterokończynowe porażenie mózgowe. To dla niej znani radomianie malowali w tym roku bombki, a pieniądze zebrane podczas ich licytacji zostaną przekazane na jej rehabilitację.

– Lubimy i chcemy pomagać. Ten czas świąteczny jest szczególny. Pamiętamy o najbliższych i o tych, którzy potrzebują pomocy. W tym roku chcemy pomóc Natalce. Liczymy na hojność serca mieszkańców Radomia – mówi Jerzy Zawodnik, zachęcając do udziału w licytacji bombek.

Malowanie bombek od wielu lat organizuje radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”. Do ich malowania zapraszani są znani radomianie, m.in. artyści, społecznicy, sportowcy czy przedstawiciele służb mundurowych. Z powodu pandemii nie mogli się spotkać, a bożonarodzeniowe ozdoby przygotowywali sami w domu.

Tegoroczna licytacja bombek odbędzie się zdalnie na stronie www.radom.pl i będzie trwała od 18 do 22 grudnia. Szczegóły dotyczące samej licytacji są dostępne na facebookowym profilu miasta Radomia. Ozdoby, które nie zostaną zlicytowane będzie można kupić w „Łaźni”.

Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację 4-letniej Natalki Anioł.

Natalka ma czterokończynowe porażenie mózgowe; nie chodzi i nie mówi. Przez dwa lata przebywała w rodzinie zastępczej, gdzie nie miała odpowiedniej rehabilitacji. Gdy trafiła do rodziny adopcyjnej, od dwóch lat jej rodzice intensywnie pracują nad tym, aby mogła w przyszłości samodzielnie funkcjonować.

– Walczymy o nią. Mówi już pojedyncze słowa, a nie mówiła. Nie była w stanie utrzymać kredki, nie gryzła, jadła papki. Teraz rysuje, jest bardzo aktywnym dzieckiem. Szybko się rozwija dzięki intensywnej rehabilitacji, która niestety jest bardzo kosztowna – mówi Karolina Anioł, mama Natalki.

Do rehabilitacji Natalki potrzebny jest pionizator i ortezy, a także wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Zakup odpowiedniego pionizatora to koszt ok. 8-11 tys. zł.

Również Caritas Diecezji Radomskiej uruchomia specjalnie konto, na które będzie można wpłacać datki na pomoc Natalii.

– To konto będzie można zasilać również poza aukcją, a my gwarantujemy, że bez żadnych kosztów pośrednich przekażemy całą kwotę na cel wskazany przez mamę Natalki. Natalkę znamy od okresu adopcyjnego. Mamy stały kontakt z jej mamą i wiemy, że te środki zostaną właściwie wykorzystane. – mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Natalka z mamą. Foto: Krystyna Piotrowska / FOTO Gość