Bp Henryk Tomasik: Nasza „pascha” trwa

1213
Wigilia Paschalna w radomskiej katedrze. Foto: transmisja YT / Katedra

– Dokonuje się ciągłe nasze przechodzenie. Ważne, aby ono trwało – to przejście od człowieka starego, człowieka słabego w kierunku człowieka nowego, człowieka doskonałego – mówił bp Henryk Tomasik, który w katedrze przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się od wprowadzenia do katedry zapalonego Paschału symbolizującego Chrystusa zmartwychwstałego – Światłość świata, Który rozprasza mroki nocy śmierci i grzechu. A następnie jeden z kapłanów odśpiewał „Orędzie Wielkanocne” (łac. Exultet).

Druga część Wigilii Paschalnej to rozbudowana Liturgia Słowa. Najpierw odczytano fragmenty ze Starego Testamentu: opowiadanie o stworzeniu świata z pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, historię przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone z Księgi Wyjścia oraz fragment z proroctwa Izajasza. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” podczas którego zabiły wszystkie dzwony, odczytano fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, a radosne „Alleluja” wprowadziło do Mateuszowej Ewangelii o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Głównym tematem homilii było słowo „pascha”, czyli „przejście”. Biskup Henryk Tomasik przypomniał biblijne znaczenie tego słowa.

– Pascha to przejście Pana. W Starym Testamencie stało się określeniem przypominającym przejście Izraelitów przez Morze Czerwone i wędrówkę z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Nowy Testament paschą nazywa przejście Pana Jezusa przez bramę śmierci do zmartwychwstania. – mówił Biskup Tomasik.

Biskup ordynariusz przypomniał, że słowa „pascha” wiąże się ściśle z życiem chrześcijanina i z sakramentem chrztu, który to życie rozpoczyna.

– Chrzest sakramentalny każdego z nas nie jest tylko przeszłością, zapisaną w księgach. Jest sakramentalnym odrodzeniem, które powinno być obecne w całym życiu. Módlmy się, aby wszystkie narody, i aby każdy z nas odrodził się przez wiarę i był prawdziwym uczniem Chrystusa. Każdy z sakramentów świętych jest kontynuacją tego, co dokonało się podczas chrztu świętego. Dokonuje się ciągłe nasze przechodzenie. Nasza pascha trwa – to jest ciągłe przechodzenie od rzeczywistości niedoskonałej do rzeczywistości doskonałej; to przejście od człowieka starego, człowieka słabego w kierunku człowieka nowego, człowieka doskonałego. – mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

 

Po homilii uroczyście odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, po czym kapłani pod przewodnictwem biskupa sprawowali Wielkanocną Eucharystię.

W modlitwie polecano wszystkich walczących z koronawirusem, chorych i objętych kwarantanną.

– Dziś w szczególny sposób chcemy podziękować tym, którzy troszczą się o to, by funkcjonowało życie społeczne. Bardzo dziękujemy za to świadectwo wiary i miłości bliźniego – powiedział bp Henryk Tomasik.

Przed błogosławieństwem bp Tomasik osobom pracującym w mediach, dzięki którym możliwa była transmisja w telewizji DAMI, w Radiu Plus Radom i w internecie (transmisje z katedry radomskiej można oglądać m.in. na stronie Diecezji Radomskiej oraz na stronie parafii katedralnej).


Jutro – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Zapraszamy na transmisję Mszy Świętej Rezurekcyjnej z radomskiej katedry o godz. 6.00.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.