BŁOGIE – Parafia pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja

• Wikariusz:
    • ks. mgr Grzegorz Wrzochal

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 12.00
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 12.00;
    • 18.00 (zima – 16.00)
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 7.30
    • 17.00 – październik
    • 18.00 – maj

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Błogie Nowe, Błogie Rządowe, Błogie Szlacheckie, Góry Trzebiatowskie, Julianów, Karolinów, Konstantynów, Małe Końskie, Marianka, Prócheńsko Małe, Radonia, Stoczki, Zarzęcin.
  • Odpusty:
    • Narodzenia NMP (8 września),
    • św. Mikołaja (6 grudnia)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • V Niedziela Wielkiego Postu oraz poniedziałek
  • Kościoły filialne:
    • pw. MB Nieustającej Pomocy w Karolinowie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 14.00
    • pw. MB Ostrobramskiej w Radonii,
      • Msza św. w niedziele o godz. 10.30
    • pw. MB Częstochowskiej w Zarzęcinie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 15.30
    • pw. MB Bolesnej w Błogiem Szlacheckim
      • modlitwy przy zmarłym

Historia:

Pierwsza historyczna wzmianka o wsi Błogie pochodzi z 1221 r. z dokumentu wystawionego przez księcia Leszka Białego. W II połowie XV w. istniał we wsi Błogie drewniany kościół pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja. Przetrwał on do XVIII w. Obecna świątynia została zbudowana w latach 1784-1789 staraniem cystersów z Sulejowa, dziedzica Dunina z Błogiego oraz ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Wrońskiego. W latach 1913–1914 z inicjatywy proboszcza parafii ks. Stanisława Rembowskiego obiekt rozbudowano wg projektu inż. Zygmunta Słomińskiego. Przebudowa polegała na dodaniu kaplicy od strony północnej, zakrystii od strony południowej oraz dwóch przęseł nawy, chóru i wieży od strony zachodniej. Budowla składa się z jednej nawy o pięciu przęsłach, posiada prostokątne prezbiterium o dwóch przęsłach. Kościół jest orientowany, murowany, wybudowany z cegły i kamienia. Świątynię dedykował bp Paweł Kubicki 5 VII 1919 r. W latach 2005–2015 staraniem proboszcza ks. Mariana Strzałkowskiego i parafian kościół poddano gruntownym pracom konserwatorskim.

MAPA DOJAZDU: