JASIENIEC IŁŻECKI – Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

• Wikariusz:
    • ks. mgr Łukasz Pudzianowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00; 11.30 (Wielki Post, maj, czerwiec – 15.30)
  • Święta zniesione:
    • 8.00; 17.00
  • Dni powszednie:
    • 17.00; 17.30 (zima – 16.00; 16.30)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Jasieniec Iłżecki Dolny, Jasieniec Iłżecki Górny, Jasieniec Iłżecki Maziarze, Krzewa, Małyszyn Dolny, Małyszyn Górny
  • Odpusty:
    • MB Różańcowej (7 października),
    • św. Andrzeja Boboli (16 maja),
    • św. Barbary (4 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • wtorek V tygodnia Wielkiego Postu
  • Kościół filialny:
    • św. Barbary i św. Andrzeja Boboli w Jasieńcu Dolnym,
      • Msza św. w niedziele o godz. 10.00
  • Historia:

Jasieniec Iłżecki należał do dóbr biskupów krakowskich, a w XIX w. do radcy tajnego Krauzego. Pod względem kościelnym przynależał do parafii Iłża. Pierwotna kaplica drewniana pw. św. Andrzeja Boboli powstała w Jasieńcu Dolnym w 1936 r. w budynku dawnego Domu Ludowego. Podczas II wojny światowej pobłogosławił ją wysiedlony z poznańskiego ks. Henryk Lewandowski. Parafia została erygowana 15 X 1951 r. przez bp. Jana Kantego Lorka. W czasie budowy kościoła sprawowano liturgię w podziemiach plebanii adaptowanych na tymczasową kaplicę. Kościół zbudowano w latach 1977–1979 wg projektu arch. Stanisława Kamińskiego z Warszawy i konstr. Bogumiła Prokopa staraniem ks. Stanisława Ciejki. Świątynię pobłogosławił sługa Boży bp Piotr Gołębiowski 30 IX 1979 r. Dedykacji kościoła dokonał bp Stanisław Sygnet 7 X 1984 r. Świątynia jest zbudowana z czerwonej cegły.

MAPA DOJAZDU: