ZWOLEŃ – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

• Pomoc Duszpasterska:
    • ks. Krzysztof Mazur

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 11.30;
    • 12.45;
    • 17.00
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 17.00;
    • 18.00
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 17.30;
    • 18.00

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Zwoleń – ulice: Aleja Pokoju, Aleja Jana Pawła II, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Bohaterów Walki z Faszyzmem, Boczna, Bogusza, Bulwar Targowy, Chopina, Jagiełły, Kilińskiego, Kochanowskiego (nr 1–26), Plac Jana Kochanowskiego, Kopciucha, Kopernika, Kościelna, Kościuszki, Krakowska, Krótka, Kwiatowa, 11 Listopada, Lubelska, 3 Maja, Mickiewicza (nr 1–9), Moniuszki, Niecała, Księdza Packa, Parkowa, Perzyny, Pionkowska, Podłączna, POM, Puławska, Reja, Różana, Sienkiewicza, Sikorskiego, Skłodowskiej, Słoneczna, Słowackiego, Sportowa, Staropuławska, Szkolna, Św. Anny, Świerkowa, Św. Jana, Targowa (nr 1–35), Traugutta, Wiślana, Wojska Polskiego, Kard. Stefana Wyszyńskiego, Żeromskiego
    • miejscowości: Annów, Atalin, Cyganówka, Helenówka, Jedlanka, Józefów, Karczówka, Mierziączka, Mieczysławów, Mostki, Niwki, Ostrowy, Paciorkowa Wola Nowa, Paciorkowa Wola Stara, Podzagajnik, Stefanów, Strykowice Górne i Błotne, Strykowice Podleśne, Zielonka Nowa i Stara.
  • Odpusty:
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września),
    • NMP Królowej Polski (3 maja)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • adoracja wieczysta (godz. 7.30–17.30)
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Anny,
      • Msza św. w dniu wspomnienia św. Anny – 26 lipca, o godz. 19.00
  • Kaplica:
    • pw. MB Lourdzkiej w szpitalu,
      • Msza św. w niedziele i święta obowiązujące o godz. 7.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa, kaplica,
      • ul. Kard. Wyszyńskiego 32, 26-700 Zwoleń,
      • T: +48 48 676 37 75
  • Historia:

Gotardowa Wola była osadą targową, wsią lokowaną w końcu XIV w. na prawie magdeburskim i siedzibą starostwa niegrodowego. W początku XIV w. stanowiła własność Jana Cielątko, łożniczego królewskiego. Król Władysław Jagiełło nadał wiosce Gotardowa Wola w 1425 r. prawa miejskie magdeburskie, zmieniając nazwę miejscowości na Zwoleń, który następnie znalazł się w rękach Jana Wężyka. Miasto doświadczyło znacznych zniszczeń podczas pożarów w XVII i XVIII w. Po 1869 r. Zwoleń utracił prawa miejskie. Pierwotny drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Katarzyny z fundacji Jana Cielątko mógł powstać pod koniec XIV w. Parafię erygowano ok. 1425 r. Po spaleniu kościoła w 1558 r. wzniesiono nowy w latach 1559–1595. W 1584 r. w świątyni zwoleńskiej został pochowany Jan Kochanowski. Ok. 1610 r. do kościoła została dobudowana kaplica św. Franciszka zwana kaplicą Kochanowskich fundacji Adama Kochanowskiego. Kaplicę Owadowskich dobudowano w 1630 r. Dwie nawy boczne i wieża zostały dobudowane w latach 1927–1929 wg projektu arch. Gawlika z Krakowa staraniem ks. Tomasza Jachimowicza i ks. Wincentego Wojtaśkiewicza. Dedykacja kościoła miała miejsce 20 V 1934 r. Świątynia została znacznie zniszczona podczas pożaru w 1979 r., a następnie odnowiona w latach 1979–1983, staraniem ks. Franciszka Gronkowskiego. Kościół jest budowlą orientowaną, wzniesioną z czerwonej cegły. W 1984 r. odbył się, w 400-lecie śmierci Jana Kochanowskiego, uroczysty powtórny pogrzeb poety pod przewodnictwem Franciszka kard. Macharskiego. W latach 2009–2012, staraniem ks. Bernarda Kasprzyckiego i parafian, z pomocą dofinansowania z UE, poddano kościół gruntownym pracom konserwatorskim. 24 VI 2012 r. w obecności abp. Zygmunta Zimowskiego uroczyście otwarto dla zwiedzających kryptę Jana Kochanowskiego oraz Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego, w którym znajdują się zabytkowe obiekty z wyposażenia kościoła oraz pamiątki po rodzinie Kochanowskich.

MAPA DOJAZDU: