Diakoni ruszają na praktyki

Diakoni 2020. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W I Niedzielę Wielkiego Postu diakoni radomskiego seminarium rozpoczną parafialne praktyki duszpasterskie.

To ostatni etap formacji seminaryjnej, który – jak mówi ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu – jest rodzajem „syntezy powołaniowej”.

– Diakoni VI roku już od wielu lat czas drugiego semestru spędzają na parafiach w takiej właśnie formule, pewnej syntezy. Przez ciągłą obecność, angażowanie się w takim zakresie, jak to będzie możliwe w warunkach epidemicznych, włączą się w różne formy duszpasterstwa. Można tu wskazać cztery zasadnicze obszary: praktyka kancelaryjna, a więc zapoznawanie się z trybem funkcjonowania kancelarii parafialnej, praca z grupami duszpasterskimi istniejącymi w parafiach, praktyka homiletyczna, a więc głoszenie kazań oraz wchodzenie w atmosferę domu plebanijnego, które oznacza również funkcjonowanie we wspólnocie duchownych. To jest rodzaj wstępu przed podjęciem zadań kapłańskich po święceniach. Każdy z diakonów otrzymał już swoją parafię. Życzymy, żeby ten czas był owocny dla samych diakonów, jak i dla osób, które będą powierzone ich opiece – mówi ksiądz rektor.

Diakoni rozpoczną praktyki duszpasterskie w I Niedzielę Wielkiego Postu (21 lutego), a zakończą 16 maja, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Po zakończeniu praktyk czekają ich obrony prac magisterskich, rekolekcje i święcenia kapłańskie; te odbędą się 29 maja.

Oto lista diakonów i parafii praktyk:

• dk. Dominik Idziak – parafia pw. św. Zygmunta w Szydłowcu,
  • dk. Cezary Jagieło – parafia pw. MB Królowej Polski w Pionkach,
  • dk. Krystian Korba – parafia pw. MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej,
  • dk. Dominik Kowalewski – parafia pw. Chrystusa Króla w Radomiu,
  • dk. Kacper Piotrowski-Stajniak – parafia pw. św. Stefana w Radomiu,
  • dk. Krzysztof Wiśniewski COr – Parafia pw. MB Królowej Świata; Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu.