„Dzieło ks. Czesława Wali” w TVP3 Kielce

Pogrzeb śp. ks. inf. Czesława Wali. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W sobotę, 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 w TVP3 Kielce odbędzie się premiera reportażu pt.: „Dzieło ks. Czesława Wali” przygotowanego przez Sławomira Mazura.

– Ks. Czesława Walę – charyzmatycznego kapłana i niezmordowanego społecznika wspominają osoby z Kałkowa, gdzie powstało największe dzieło księdza infułata – Sanktuarium Matki Bolesnej Królowej Polski, oraz z rodzinnego Rudnika nad Sanem, gdzie ksiądz spędził ostatnie lata życia. – mówi autor reportażu Sławomir Mazur.

Śp. Ks. inf. Czesław Wala (1936-2020). Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. inf. Czesław Wala urodził się w 1936 roku w Rudniku nad Sanem (diec. sandomierska). Formację do kapłaństwa odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, gdzie 7 czerwca 1964 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach Sławno k. Opoczna i Krynki k. Starachowic.

Był pierwszym proboszczem parafii w Kałkowie-Godowie i twórcą Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej. Po przejściu na emeryturę w 2012 r. ostatnie lata swojego życia ks. inf. Czesław Wala spędził w domu w Rudniku nad Sanem.

Przy sanktuarium powstały liczne obiekty, to m.in.: dom dla pielgrzymów i ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy „Eremy”, Golgota, Panorama Świętokrzyska i Droga Krzyżowa. Działa tu też wiele dzieł miłosierdzia: Wioska Dzieci Niepełnosprawnych, Dom Ludzi Starszych im. Sue Ryder, stacjonarne hospicjum, Warsztaty Terapii Zajęciowej, a w Rudniku nad Sanem – sierociniec oraz dom dziecka. Należy również wspomnieć o założonym przez księdza Walę Amatorskim Teatrze Dramatycznym, który od kilkudziesięciu lat wystawia m.in. Misterium Męki Pańskiej.

Działalność charytatywna i społeczna ks. Wali była wielokrotnie doceniana. Został odznaczony m.in. Orderem Uśmiechu, nagrodą bp. Jana Chrapka „Viventi Caritate – Żyjącemu Miłością”, a w 2018 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zaś IPN przyznał nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej.