„Hosanna” czy „Ukrzyżuj”?

681
Niedziela Palmowa w skansenie. Foto: Marta Deka / FOTO Gość

– Jak odpowiadam Chrystusowi na Jego miłość, na Jego ofiarę? – pytał bp Henryk Tomasik podczas liturgii Niedzieli Palmowej w kościele św. Doroty w  Muzeum Wsi Radomskiej.

Pierwszym punktem liturgii Niedzieli Męki Pańskiej (Niedzieli Palmowej) było poświecenie palm. Następnie bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św., w czasie której Ewangelię Męki Pańskiej wg św. Marka zaśpiewał chór radomskiego seminarium.

– Podczas wjazdu do Jerozolimy rozległo się entuzjastyczne „Hosanna!”, a za kilka dni w tym samym mieście rozlegało się: „Ukrzyżuj!”. Dlaczego tak? Taki jest człowiek. Liturgia Niedzieli Palmowej skłania nas do odpowiedzi dotyczącej nas samych: jak odpowiadam Chrystusowi na Jego miłość, na Jego ofiarę. Każdy z nas swoim życiem, swoją wiarą lokalizuje siebie między tym uroczystym „Hosanna!” i „Ukrzyżuj!”. Każdy z nas ma w swoim życiu momenty, które mógłby nazwać „Hosanna!”, gdy chce radośnie wyznawać swoją wiarę, wielbić Pana Boga. Ale niedobrze byłoby, aby w życiu kogokolwiek z nas pojawiło się „Ukrzyżuj!”. Patrzymy dzisiaj na siebie, na naszą wiarę, na te momenty życia, które są znakiem naszego wyboru Chrystusa, albo odrzucenia – mówił bp Tomasik w homilii.

 

 

Na zakończenie liturgii odbyła się procesja z palmami oraz obrzęd poświęcenia pól.

Niedziela Palmowa w radomskim skansenie – to również kiermasz wielkanocny z wyrobami ludowymi, konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę oraz warsztaty pisankarskie.