Jak będzie wyglądać tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę?

1001
40. PPDR. Dzień 4. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Już w czwartek, 6 sierpnia, pieszo i duchowo będą pielgrzymować pątnicy 42. Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W od koniec lipca odbyła się odprawa przewodników poszczególnych grup.

Tradycyjną formę pielgrzymowania zadeklarowało 10 grup; wśród nich są: 1 (Fara), 3 (Kaptur), 6 (Sercanie), 7A (św. Jana Pawła II – Sadków), 18 (Dekanat Kozienicki), 20 (Kuczki, Małęczyn, Gózd), 21 (Duszpasterstwo Akademickie), 24 (dekanat szydłowiecki) oraz „Ostrobramska” i „Franciszkańska” ze Skarżyska Kam. W tym roku na pielgrzymkową trasę nie wyją kolumny ze Starachowic i Opoczna.

– Będzie to liczba pielgrzymów o wiele niższa niż w ubiegłych latach. Ale są pątnicy, którzy chcą ruszyć na szlak i to im musimy zapewnić bezpieczną pieszą wędrówkę w warunkach epidemii. – mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Każdy pątnik biorący udział w pieszej formie pielgrzymowania zobowiązany jest do podpisania deklaracji dotyczącej stanu zdrowia oraz podania danych kontaktowych.

– Już teraz prosimy chętnych do udziału w pielgrzymce, by obserwowali swój stan zdrowia, systematycznie mierzyli temperaturę. Jeśli ktoś w ostatnich 14 dniach przed pielgrzymką miał kontakt z osobą zarażoną lub z kimś, kto został skierowany na kwarantannę, prosimy, by zrezygnował z udziału w pielgrzymce – mówi dyrektor pielgrzymki. 

Ze względu na stan sytuację epidemiczną tegoroczna organizatorzy wprowadzili kilka istotnych zmian, o których warto pamiętać.

Wyjście

W tym roku nie będzie tradycyjnej Mszy św. na placu Wyższego Seminarium Duchownego rozpoczynającej pielgrzymkę. Poszczególne grupy będą rozpoczynać pielgrzymowanie od Mszy św. w swoich parafiach. Symboliczne rozpoczęcie pielgrzymki odbędzie się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na radomskiej Jeżowej Woli, gdzie Eucharystii o godz. 10.00 będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Wezmą w niej udział pielgrzymi z sercańskiej grupy nr 6.

– Każda z grup, która zdecydowała o wyjściu, spotka się w swych parafiach. Stamtąd wyjdą bezpośrednio na pielgrzymi szlak. Będzie Msza św. w parafii pw. Bożego Miłosierdzia na radomskim osiedlu Jeżowa Wola. W czwartek, 6 sierpnia, o godz. 10.00 będzie jej przewodniczył bp Henryk Tomasik. To będzie oficjalne i symboliczne rozpoczęcie pielgrzymki. Oczywiście inne grupy mogą uczestniczyć, ale z zachowaniem dystansu, dyscypliny i reżimu sanitarnego. – mówi ks. Kszczot.

Wędrówka

Każda z pątniczych grup będzie wędrowała jako zamknięta wspólnota.

– W tym roku będą to nie tylko rekolekcje w drodze, ale też jakoś rekolekcje zamknięte. Bardzo prosimy, by na szlaku nie odwiedzać pielgrzymów. Każda z grup będzie wędrowała osobno, bez kontaktu z innymi grupami. Pątnicy będą unikali kontaktu ze spotykanymi po drodze mieszkańcami. Każda z grup będzie miała własne zaplecze kuchenne i sanitarne. Noclegi to jedynie namioty na polach w odległości od mijanych miejscowości. W namiocie może nocować tylko pielgrzym, i ewentualnie jego rodzina – wyjaśnia dyrektor.

Pątnicy będą mieli do dyspozycji również mobilne punkty medyczne w karetkach udostępnionych przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego.

Wejście na Jasną Górę

W tym roku nie będzie spotkania wszystkich pątników w Mstowie i na Przeprośnej Górce oraz wejścia grup pielgrzymich do kaplicy Cudownego Obrazu.

13 sierpnia od godz. 15.00 mamy zarezerwowany plac przed Jasną Górą. Tutaj przyjdą grupy pielgrzymów. I tutaj o godz. 15.00 rozpocznie się Msza św. na zakończenie pielgrzymki. Dopiero po Eucharystii grupy pielgrzymów będą mogły wejść do kaplicy Cudownego Obrazu. – mówi ks. Kszczot i dodaje: – Jasnogórskie Wały to bardzo duża przestrzeń. Zmieszczą się nie tylko piesi pielgrzymi, ale także ci, którzy dojadą samochodami, by odebrać pątników, oraz ci, którzy będą odbywać pielgrzymkę duchową, spotykając się każdego dnia w kościołach i wybiorą się na Jasną Górę, np. autokarami.

Orientacyjne trasy poszczególnych grup:

  • Grupy 1, 3, 6, 7A, 20 i 21:
    • 6.08 – Radom -> Orońsko
    • 7.08 –  Orońsko -> Chlewiska
    • 8.08 – Chlewiska -> Stąporków
    • 9.08 – Stąporków -> Radoszyce
    • 10.08 – Radoszyce -> Oleszno
    • 11.08 – Oleszno -> Kuźnica Grodziska
    • 12.08 – Kuźnica Grodziska -> Mokrzesz
    • 13.08 – Mokrzesz -> Jasna Góra
  • Grupy 18 i 24:
    • 5.08 – Kozienice -> Radom-Kaptur (dzień „zero” dla grupy 18)
    • 6.08 – Radom-Kaptur -> Jastrząb
    • 7.08 –  Jastrząb -> Stąporków
    • 8.08 – Stąporków -> Ruda Maleniecka
    • 9.08 – Ruda Maleniecka -> Czermno
    • 10.08 – Czermno -> Wielgomłyny
    • 11.08 – Wielgomłyny -> Ciężkowice
    • 12.08 – Ciężkowice -> Mstów
    • 13.08 – Mstów -> Jasna Góra

Pątnicy ze Skarżyska-Kam. wyjdą w piątek, 7 sierpnia, po Mszy św. o godz. 8.00. Po raz pierwszy iść będą zupełnie nową trasą, obfitującą w drogi leśne; opracowano ją we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych.

– W związku z tym, że grupy indywidualnie wybierają miejsca postojów i odpoczynków, mogą one różnić się od tych znanych z ubiegłych lat. Jednak sama trasa pozostanie bez zmian – wyjaśnia ks. Mirosław Kszczot. 

Zapisy do udziału w pielgrzymce prowadzone są w parafiach. Tam również udzielane są szczegółowe informacje dotyczące m.in. pielgrzymowania w reżimie sanitarnym.

Bp Henryk Tomasik zachęca do duchowej łączności z pielgrzymami.

– Zapraszam Was, Drodzy Siostry i Bracia, do udziału w pielgrzymce duchowej. W kościołach naszej diecezji będą organizowane wieczorne spotkania modlitewne, podczas których będziemy mogli uczestniczyć we Mszy Świętej i w adoracji. Wysłuchamy tematycznej konferencji wyznaczonej na konkretny dzień. Apelem Jasnogórskim zakończymy wieczór modlitwy. W tej formie pielgrzymki duchowej możemy wszyscy uczestniczyć. Serdecznie zapraszam. – napisał w zaproszeniu Biskup Radomski.

Zapraszamy również na pielgrzymkową podstronę https://diecezja.radom.pl/pielgrzymka-radomska/, na której znajduje się „Przewodnik duchowy” z tekstami konferencji i rozważań pielgrzymkowych.