Kardynał Stefan Wyszyński – Patron ważnych spraw

1560

W Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Radomiu, która nosi zaszczytne imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbył się finał V. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Twórców „Kardynał Stefan Wyszyński – Patron ważnych spraw”.

Finał konkursu odbył się 28 maja, tj. w dniu urodzin Prymasa Tysiąclecia, który patronuje podstawówce przy ul. Białej i wpisuje się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to poprzedziła Msza św., sprawowana w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu.

Konkurs odbył się po raz siódmy w edycji międzyszkolnej i po raz piąty jako konkurs ogólnopolski.

– Tradycją naszego konkursu jest to, by odwołać się do dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była PAMIĘĆ – pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. O tej pamięci Kardynał Wyszyński mówił, że „jest nakazem wdzięczności, bo może przez ich ofiarę i życie my żyjemy”. Dlatego nasze spotkanie było symbolicznym przywołaniem zarówno bezimiennych bohaterów, jak Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Dążyli do niej na różne sposoby i szli różnymi ścieżkami – tak jak bohaterowie naszej uroczystości. – mówi Renata Kazirodek, katechetka w PSP nr 31.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych rozsianych po całej Polsce, a zmierzyli się m.in. w konkursie plastycznym „Jestem Polakiem”, literackim – napisanie wiersza zatytułowanego „Niepodległość” lub napisanie listu skierowanego do Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wpłynęło blisko 300 prac plastycznych i literackich. Uczniowie klas IV-VI mogli zmierzyć się w drużynowym konkursie wiedzy o Prymasie Tysiąclecia; tu wzięło udział 6 trzyosobowych zespołów z reprezentujących szkoły Radomia i okolic, którzy mieli do rozwiązania 11 zadań. Najwięcej punktów zdobyła drużyna z PSP nr 31, drugie miejsce przypadło drużynie z PSP nr 3, a trzecie zdobyli uczniowie z PSP w Kończycach Kolonii.

Wśród gości obecnych w szkole była Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty z Warszawy oraz Bogusław Bem z IPN.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Biskup Radomski Henryk Tomasik oraz Prezydent Miasta Radomia – Radosław Witkowski.


Zdjęcia: arch. PSP nr 31 w Radomiu

[FAG id=7206]