Koncert na 100-lecie parafii w Paradyżu

5062
13. Koncert Organowy w Paradyżu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W Paradyżu 15 sierpnia odbył się XIII. Koncert Organowy. W tym roku wpisał się on w obchody jubileuszu 100-lecia parafii. Wystąpił Krakowski Kwintet Dęty, a na organach zagrał Jakub Garbacz z Łodzi.

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Wielkiej Woli – Paradyżu przeżywa Rok Jubileuszowy z okazji 100-lecia istnienia.

– Przeżywamy Rok Jubileuszowy od 24 listopada 2018 roku do 24 listopada 2019 roku. Dzisiejszy koncert wpisuje się w jubileusz naszej wielkowolskiej parafii. Przeżyliśmy misje parafialne, odpusty parafialne, a dzisiaj, jak od 12 lat, przeżywamy koncert, który odbędzie się już 13. raz. – powiedział ks. prał. Adam Myszkowski, proboszcz parafii.

Ks. Myszkowski witając gości przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii parafii. W 1863 r. pobernardyńska świątynia i pozostałe budynki przeszły pod jurysdykcję biskupa sandomierskiego, a od 1893 r. pracowali tu księża diecezjalni, którzy rezydowali w Paradyżu z tytułem wikariuszy parafii Wójcin. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego została erygowana 24 listopada 1919 r. przez bp. Mariana Ryksa. W kościele w Paradyżu znajduje się łaskami słynący Obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego, a świątynia nosi tytuł Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela.

– Niech ten koncert zapisze się w pamięci wszystkich was, moi drodzy, którzy sprawiliście nam wielką radość, przybywając do naszej czcigodnej świątyni, do sanktuarium. Niech Jezus obecny w tym świętym znaku obrazu, który mamy przed sobą, błogosławi nam wszystkim na różnych polach działalności. Niech ten koncert będzie na chwałę Pana Boga i dla naszego pożytku. – dodał ks. Myszkowski.

Ks. Adam Myszkowski:

Na koncercie obecny był ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz Kurii Radomskiej, który reprezentował bp. Henryka Tomasika. W słowie pozdrowienia przypomniał postać kompozytora Jana Sebastiana Bacha.

– O nim mówimy: „najtrudniejszy kompozytor świata”. Wkładał w utwory całą swoją pobożność, a muzyka była dla niego służbą Bożą. Mówią o nim, że jego utwory do końca rozumiał tylko sam Bóg. Dziękujemy Panu Bogu za jego działanie w naszej historii. Myślę, że tym koncertem także wypowiadamy naszą wdzięczność wobec Pana Boga. Życzę wszystkim pięknych wrażeń i odczuć. Niech ten koncert pozwoli nam poszukać prawdziwego Twórcy piękna. Ludzkie piękno jest Jego poszukiwaniem – powiedział ks. Poniewierski.

Ks. Edward Poniewierski:

W pierwszej części koncertu wystąpił Krakowski Kwintet Dęty w składzie: Katarzyna Kurowska-Mleczko (flet), Marek Mleczko (obój), Roman Witaszek (klarnet), Paweł Solecki (fagot) i Tadeusz Tomaszewski (waltornia).

W drugiej części koncertu na organach zagrał Jakub Garbacz z Łodzi.

Podczas koncertu zabrzmiały utwory Józefa Haydna, Krzesimira Dębskiego, Gabriela Fauré, Franka Farkasa oraz Jana Sebastiana Bacha, Jeana-Françoisa Dandrie’u, Jana G. Walthera, Fryderyka Chopina i Léona Boëllmanna.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.