Krzyż wyznaczał im drogę

1100

W Święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) w kaplicy pw. Krzyża Świętego w Borowinie (parafia Klwów) odbył się doroczny odpust. Była to również okazja do świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystości odbyły się przed wzniesioną przed „potopem szwedzkim” (ok. 1650 r.) kaplicą pw. Krzyża Świętego w Borowinie. Zorganizowali je Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i chór parafialny w Klwowie we współpracy z Lasami Państwowymi, a nad całością czuwali ks. Stanisław Pudzianowski (proboszcz parafii Klwów) i poseł Dariusz Bąk.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana w samo południe. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Radosław Kacprzak, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu i wykładowca radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Po Eucharystii odbyła się druga część uroczystości, czyli program słowno-muzyczny o treści religijno-patriotycznej.

– Utwory zaprezentowane przez uczniów z ZSS w Klwowie i parafialny chór oraz wszystkich uczestników, którzy włączyli we wspólne śpiewanie – były wyrazem pamięci i wdzięczności dla tych wszystkich naszych przodków, bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Ojczyznę. Należy zaznaczyć, że występujący uczniowie brali udział w Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kocham moją Ojczyznę”, jaki jest organizowany od 15 lat przez  Akcję Katolicką. – mówi Sławomir Szymczyk, prezes Parafialnego Oddziału AK w Klwowie.

Obok borowińskiej kaplicy została usytuowana plenerowa wystawa historyczna: „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycję z okazji 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował Instytut Pamięci Narodowej, a zaprezentował ją dr Bogusław Beka.

W trakcie uroczystości delegacja leśników złożyła kwiaty pod Krzyżem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej walczących nad Pilicą. Można przeczytać na nim napis: „Krzyż w naszym życiu wyznaczał nam drogę. Wierni Bogu i Ojczyźnie żołnierze Armii Krajowej z Nowego Miasta i okolic, którzy walczyli za wolność Ojczyzny w latach 1939-1989”.

W uroczystości – prócz parafian i wielu pielgrzymów z różnych zakątków Polski – wzięli udział m.in. poseł Dariusz Bąk, Andrzej Matysiak (dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu), nadleśniczy z delegacjami i pocztami sztandarowymi z Grójca, Radomia, Dobieszyna, Przysuchy, Zwolenia, Michał Pruś (dyrektor departamentu ARiMR w Warszawie), Mariusz Dziuba (burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą), Tomasz Pietrucha (przewodniczący Rady Miasta i Gminy Nowego Miasta nad Pilicą) oraz Janusz Bielecki i Roman Grabowski – przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Obecny był Poczet Sztandarowy Armii Krajowej z Nowego Miasta nad Pilicą.

[FAG id=8283]