Ks. Andrzej Wąsik nowym postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza

1230
Ks. Andrzej Wąsik, nowy postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Marek Solarczyk ustanowił ks. Andrzeja Wąsika postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza. Ks. Wąsik przejmie obowiązki postulatora po ks. Edwardzie Poniewierskim, który zmarł 2 lutego br.

Ks. Andrzej Wąsik jest wykładowcą języków klasycznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Makowcu.

– Ksiądz Roman Kotlarz zawsze mnie fascynował jako kapłan. Zawsze był bardzo blisko ludzi i upominał się o ich dobro. Ta postawa może być pięknym przykładem do naśladowania dla alumnów i wszystkich, którzy są „kapłanami jutra”, ale i dla współczesnych kapłanów. Bycie blisko ludzi jest zawsze bardzo ważne. – mówi nowy postulator.

O postaci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza i ustanowieniu nowego postulatora jego procesu beatyfikacyjnego mówił bp Marek Solarczyk podczas Mszy św. w 45. rocznicę wydarzeń Radomskiego Czerwca’76.

– Jest jeden wyjątkowy moment, który w tę rocznicę wpisuje się szczególnie od ponad 2 lat. To jest związane z życiem i męczeńską śmiercią księdza Romana Kotlarza. W jego osobie i w tym procesie, który zainaugurował ksiądz biskup Henryk, w tym procesie, który trwa i zyskał nowego postulatora po śmierci poprzedniego – księdza Edwarda – w osobie księdza Andrzeja Wąsika. To jest wyjątkowe potwierdzenie, że w tamtych wydarzeniach dokonywała się tajemnica Bożych Dzieł. Wierzymy, że doczekamy tego momentu, kiedy Kościół potwierdzi i wyniesie na ołtarze księdza Romana jako świadka tamtego czasu – mówił bp Solarczyk.

Pierwszym postulatorem był ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz Kurii Radomskiej,  który zmarł 2 lutego 2021 roku.

ks. Roman Kotlarz (1928-1976)

Ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów radomskiego protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. Tego dnia, stojąc na stopniach kościoła pw. Świętej Trójcy w Radomiu, błogosławił idących w proteście pracowników Zakładów Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu. Za to zachowanie był wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, a także nachodzony i dotkliwie bity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976 r. W pamięci wielu mieszkańców Radomia pozostał jako symbol walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. [Biogram]

1 grudnia 2018 r. rozpoczął się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego i stwierdzenia męczeństwa Sługi Bożego Ks. Romana Kotlarza. [Modlitwa za wstawiennictwem Sługi Bożego Ks. Romana Kotlarza]