Ks. prałat Wojciech Górlicki – „Polakiem Roku 2020” na Litwie

Ks. prał. Wojciech Górlicki. Foto: YT/ZW

W czwartek, 13 maja, ogłoszono wyniki plebiscytu „Polak Roku 2020” organizowanego przez „Kuriera Wileńskiego”. Najwięcej głosów otrzymał ks. prał. Wojciech Górlicki, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie, pochodzący z Diecezji Radomskiej.

– Jestem w Polsce w tej chwili, ale to jest bardzo miła wiadomość. Bardzo dziękuję. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy na mnie głosowali, bo przede wszystkim to jest ich zasługa, że dostałem ten tytuł. Jestem wdzięczny za to, że cenią moją posługę. Jest mi bardzo miło – mówi ks. Wojciech Gorlicki dla „Kuriera Wileńskiego”.

Głosowanie na jednego z dziesięciu kandydatów odbywało się do końca grudnia ubiegłego roku. Z powodu zagrożenia koronawirusem podjęto decyzję o przesunięciu daty rozstrzygnięcia plebiscytu na 11 maja br., a wyniki ogłoszono w czwartek, 13 maja, na internetowej stronie „Kuriera Wileńskiego”.

– Wynik plebiscytu nie był zaskoczeniem. Ogromne gratulacje dla księdza Wojciecha Górlickiego, który tyle lat pracuje tutaj, na Wileńszczyźnie. Ten wynik potwierdza regułę, że tytuł Polaka Roku zdobywają albo osoby duchowne, nauczyciele, albo politycy, działacze samorządowi. Ten rok 2020, bardzo trudny, potwierdza, że ludzie w tym bardzo trudnym okresie zwracają się do Boga, do kapłanów, którzy niezmiennie duchowo wspierali i nadal nas stale wspierają – mówi redaktor naczelny „Kuriera Wileńskiego” Robert Mickiewicz.

To już 23. edycja konkursu, organizowanego przez polski dziennik na Litwie „Kurier Wileński”.

Ks. prał. Wojciech Górlicki pochodzi z parafii Szydłówek. Święcenia kapłańskie przyjął w 26 maja 1990 r. Przez rok pracował w Ostrowcu Świętokrzyskim, po czym w 1991 r. wyjechał na Litwę. Tam duszpasterzował w parafiach w Ejszyszkach, Szumsku i Nowej Wilejce. Obecnie jest proboszczem parafii pw. św. Piotra i Pawła w Wilnie.