KSM-owy szturm na krwiodawstwo

905
foto: www.diecezja.radom.pl

Krew jest lekiem, którego nie można wyprodukować, a zawsze jest potrzebna i niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Dlatego też radomscy KSM-owicze 22 października organizują akcję związaną z oddawaniem krwi.

– Cała akcja „szturmu na krwiodawstwo” jest skierowana głównie do młodzieży od 18 roku życia, ale krew może oddać każdy. Chciałbym, aby ta inicjatywa porwała tylu ludzi, jak to tylko jest możliwe, nie tylko z KSM, ale także z naszych codziennych środowisk: szkoły, pracy, podwórka, bloku. Zachęcam wszystkich do przyłączenia się i wzięcia udziału w akcji 22 października w placówce RCKiK w Radomiu (ul. Limanowskiego), bądź innej placówce poświęconej oddaniu krwi. – mówi Jakub Kowalczyk, koordynator akcji z KSM w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Bielisze.

Do wsparcia akcji zachęca ks. Grzegorz Łabądź, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Diecezji Radomskiej:

– Krew to bardzo cenny dar, którym możemy podzielić się z drugim człowiekiem. Nazwałbym go aktem miłosierdzia: darując krew, darujemy w jakiś sposób życie. Dlatego też młodzież podjęła się tego dzieła. Chcemy, aby poprzez oddanie krwi nie tylko wzmocnić zasoby RCKiK czy szpitali, ale też okazać wsparcie wobec ludzi, którzy tej krwi dziś potrzebują. Uważam to za bardzo dobrą inicjatywę. Mam nadzieję, że włączy się w nią jak najwięcej osób, szczególnie młodych, którzy mogą i chcą oddać. Wiemy jak jest w życiu – dziś może tej krwi nie potrzebujemy, ale możemy się nią podzielić. A może za jakiś czas sami tej krwi będziemy potrzebowali. – mówi ks. Grzegorz Łabądź.

O czym należy pamiętać przed oddaniem krwi? – przypominają o tym informacje zamieszczone na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu:

Krew mogą oddać osoby:

  • w wieku 18-65 lat (potrzebny jest dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem),
  • z wagą powyżej 50 kg,
  • które nie chorowały na żółtaczkę,
  • z dobrym ogólnym stanem zdrowia.
  • Należy wypełnić KWESTIONARIUSZ 2018.

Bardzo ważne jest przygotowanie:

  • nie powinno się oddawać krwi na czczo,
  • unikać pożywienia bogatego w tłuszcze, zwłaszcza w godzinach poprzedzających pobranie krwi,
  • nie spożywać alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi.