Na początek spotkanie z architekturą

2013
Bp Michał Janocha - wykład "Stanisław niemczyk - polski Gaudi". Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Michał Janocha z Warszawy przewodniczył Mszy św. inaugurującej Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. Po Eucharystii przybliżył postać Stanisława Niemczyka – architekta zwanego „polskim Gaudim”.

Pierwsze spotkanie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbyło się w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Gościa powitał bp Piotr Turzyński.

– Bardzo serdecznie witam w naszej wspólnocie diecezjalnej i parafialnej księdza biskupa Michała Janochę z Archidiecezji Warszawskiej. Dziś spoglądamy na Matkę Bożą Różańcową – Ona jest nazywana Matką Zwycięską na pamiątkę zwycięstwa pod Lepanto. Jej zawierzamy naszą Ojczyznę, wszystkie nasze sprawy. Niech ta Eucharystia – słuchanie Słowa Bożego i karmienie się Ciałem Jezusa Chrystusa – poruszy nasze serca, tak byśmy sami byli zawsze ludźmi kultury i Boga. – mówił bp Turzyński.

Bp Piotr Turzyński, wprowadzenie:

 

Bp Michał Janocha jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej, a z wykształcenia historykiem sztuki; jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Dziś żyjemy w czasach, kiedy kultura odcina się od kultu, świadomie chce odpaść od kultu – podkreślał prelegent.

Bp Michał Janocha, homilia:

 

Oficjalnego otwarcia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej ogłosił Zbigniew Skuza, prezes Stowarzyszenia „Młyńska” Verum, Bonum, Pulchrum, które wraz z Kurią Diecezji Radomskiej jest organizatorem wydarzenia.

Po Eucharystii bp Michał Janocha przybliżył postać Stanisława Niemczyka – architekta zwanego „polskim Gaudim”.

Bp Michał Janocha, fragment wykładu

 

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 roku. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskie. Zaczynał w Tychach jako architekt budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych. Jednak największą sławę i przydomek „polski Gaudi” przyniosło mu projektowanie kościołów; spod jego ręki wyszły m.in. kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Tychach (1983) czy kościół pw. Jezusa Chrystusa w Czechowicach-Dziedzicach.

– Najważniejsze dokonania Stanisława Niemczyka związane są z architekturą sakralną. On dobrze wiedział, że kościół to jest bryła stworzona dla wnętrza i dla liturgii, że Kościół się ujawnia w liturgii. Dziś mało myśli się o całościowej koncepcji kościoła. – mówił bp Janocha.

Jego pracę doceniło Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznając mu Honorową Nagrodę SARP. Za zasługi dla budownictwa sakralnego otrzymał m.in. papieski medal „Pro Ecclesia et Pontifice” („Dla Kościoła i Papieża”) oraz medal „Per Artem ad Deum” („Przez sztukę do Boga”), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i orderem „Ecce Homo”.

Tak jak kataloński artysta (Gaudi), architekt nie dokończył swojego ostatniego dzieła – kościoła pw. św. Franciszka i św. Klary w Tychach, nad którym pracował ponad 20 lat. Zmarł 13 maja 2019 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Pogrzeb odbył się w parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, w kościele jego projektu.

Pierwsze spotkanie tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zakończył Apel Jasnogórski.

Organizatorem TKCh w Radomiu jest Stowarzyszenie „Młyńska” Verum, Bonum, Pulchrum oraz Kuria Diecezji Radomskiej.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Pełny program – na naszej stronie:

>> PROGRAM TKCh2019

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
}
See here for documentation.