Nagroda im. bp. Jana Chrapka dla Fundacji Polish Orphans Charity

1921
Przy portrecie śp. Biskupa Jana Chrapka. Foto: ks. S. Piekielnik / www,diecezja.radom.pl

W rocznicę tragicznej śmierci bpa Jana Chrapka modlono się w katedrze radomskiej. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński, a na jej zakończenie wręczono nagrodę „Viventi Caritate”; otrzymała ją Fundacja Polish Orphans Charity.

Uroczystość wręczenia nagrody poprzedziła Msza św. sprawowana w intencji bp. Jana Chrapka, w której uczestniczyli m.in. członkowie rodziny biskupa Chrapka, a przewodniczył bp Piotr Turzyński.

– Jako Kościół radomski serdeczną pamięcią i dziękczynieniem ogarniamy postać bp. Jana Chrapka, drugiego ordynariusza radomskiego. Dziękując za jego osobę i dzieło, prosimy, by dobry Bóg raczył przyjąć go do raju, a dzieła, które rozpoczął, by trwały. Pozdrawiam wszystkich obecnych, a tutaj rodzinę zmarłego pasterza oraz jego zakonną rodzinę michalicką – powiedział biskup Turzyński rozpoczynając Eucharystię.

Bp Piotr Turzyński, wprowadzenie:

W homilii bp Piotr przypomniał, że troskę bpa Chrapka o ubogich i potrzebujących.

– Niezwykle ważne dla niego były sprawy społeczne. Nie obrażał się na mechanizmy świata i budował mosty. Wielką rolę przyznawał tutaj mediom. Jako budowniczy mostów docierał do tych, co często byli daleko od Kościoła. Całe życie bliskie mu były słowa Chrystusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili” – mówił bp Turzyński.

Bp Piotr Turzyński, homilia:

Na zakończenie Mszy św. wręczono nagrodę „Viventi Caritate” – „Żyjącemu miłością”. W tym roku otrzymała ją Fundacja Polish Orphans Charity. Kanadyjska organizacja, założona przez Ryszardę Russ, od 2002 roku przekazała stypendia w wysokości miliona dolarów dla około 700 uzdolnionych artystycznie dzieci i młodzieży, w tym 400 z Radomia; rocznie stypendia w wysokości 1000 dolarów otrzymuje 60 dzieci. W imieniu Fundacji nagrodę odebrał Krzysztof Gajewski, który koordynuje w Polsce prace Fundacji.

– Powinna tu być dr Ryszarda Russ, założycielka Fundacji Polish Orphans Charity, kobieta z paszportem kanadyjskim i brytyjskim oraz z wielkim polskim sercem. To ona wybrała mnie, bym w Polsce koordynował prace Fundacji, a ja zaufałem Panu Bogu, że to wszystko wyjdzie. Mogę powiedzieć, że ja już odebrałem swoją nagrodę. To są słowa wdzięczności ze strony stypendystów. Mam w domu list od dziewczynki, która napisała tylko jedno zdanie: „Dziękuję, że spełniliście moje marzenia”. Mam także żywo w pamięci dziewczynę, która dostała stypendium w tym roku. Przyszła ubrana cała na czarno i w pewnym momencie powiedziała: „Wydawało mi się, że już nikomu nie jestem potrzebna, a wyście mi dali szansę, postawiliście na mnie” – mówił Krzysztof Gajewski.

Krzysztof Gajewski, podziękowanie:

„Viventi Caritate”, czyli „Żyjącemu Miłością” przyznawana jest co roku przez Fundusz im. bp. Jana Chrapka w rocznicę jego tragicznej śmierci. Otrzymują ją osoby i instytucje, za wybitną działalność na polu charytatywnym, społecznym, kulturalnym, która inspirowana jest ewangeliczną wrażliwością i usiłowaniem czynnej odpowiedzi na wezwanie: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Statuetka przedstawia postać wyłaniającą się z otwartego serca – to alegoria spalania się bp. Jana Chrapka w służbie bliźniego.

Failed to get data. Error: