Obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej w skansenie

Bp Marek Solarczyk święci gromnice podczas Mszy św. w radomskim skansenie. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św. w kościele św. Doroty na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Na początku liturgii poświęcił przyniesione gromnice.

– Jesteśmy w tym wyjątkowym miejscu, na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, jesteśmy w tym wyjątkowym kościele. Jesteśmy tutaj również po to, aby potwierdzić i uszanować oraz spojrzeć z wrażliwością na to całe dziedzictwo, które nasi przodkowie wiązali i przeżywali. To dziedzictwo było dla nich siłą na ich życie i ono płynęło z tego dzisiejszego święta Ofiarowania Pańskiego, z tej tradycji Matki Bożej Gromnicznej – powiedział bp Solarczyk, a potem zwrócił się do rodziców: –  Drodzy rodzice, mając w rękach te świece, macie okazję raz jeszcze usłyszeć w głębi waszego serca i duszy słowa, które zostały wypowiedziane przy chrzcie waszych dzieci: przyjmijcie światło Chrystusa. Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, aby dzieci żyły w światłości.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Po Mszy św. odbyło się przejście z zapalonymi gromnicami do „zagrody z Alojzowa”, gdzie zwyczaje ludowe związane z obchodami Święta Matki Bożej Gromnicznej przedstawił Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa. Było to m.in. kopcenie znaku krzyża na futrynie drzwi wejściowych, rozniecenie od płomienia poświęconej gromnicy domowego ognia w kuchni i w piecu chlebowym oraz przekazanie światła nowym małżonkom.

Następnie świętowanie przeniosło się do dworu z Brzeziec, gdzie został rozstrzygnięty konkurs dla dzieci na tradycyjną i współczesną ozdobę choinkową. W tym roku na konkurs wpłynęło 179 prac, a nagrody wręczono w dwóch kategoriach: na tradycyjną i współczesną ozdobę choinkową w dwóch grupach wiekowych.

I miejsce w kategorii: tradycyjna ozdoba choinkowa w grupie wiekowej klasa I-III zajął Stanisław Brzozowski z Publicznej Szkoły Podstawowej Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisko. Drugie miejsca zajęły: Hanna Pszczoła ze Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej” i Michalina Sosnowska z PSP w Jaroszkach a trzecie przyznano: Lenie Orzechowskiej z PSP w Woli Taczowskiej i Barbarze Zawadzkiej z PSP w Jedlni-Letnisko.

W grupie wiekowej: klasa IV-V pierwsze miejsce zajęła Laura Pszczoła ze Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej”, drugie – Wiktoria Ważna, również ze Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej” i Lena Czubak z PSP Wałsnowie. Wyróżnienie przyznano natomiast Gabrieli Kozieł z PSP w Dąbrówce Podłężnej.

W grupie wiekowej VI-VIII pierwsze miejsce zajęła Julia Kozieł, drugie Alicja Ważna a trzecie Julia Osowska. Wszystkie ze Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej”.

W kategorii: współczesna ozdoba choinkowa w grupie wiekowej I-III pierwsze miejsca zajęły: Alicja Wieczorek z PSP w Starej Błotnicy i Maja Paduch z PSP w Pionkach, drugie miejsca zajęły: Julia Lachowska z PSP nr 3 w Radomiu, Nikola Masiarz z PSP w Ciepłej i Zofia Malczewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Radomiu. Trzecie miejsce zajęła Lena Duszyńska z PSP w Podlesiu Dużym.

W grupie wiekowej IV-V pierwsze miejsce zajął Wojciech Walos z PSP w Mąkosach Starych, drugie – Kinga Ziętek ze Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej”, a trzecie – Natalia Strzelecka z PSP w Pionkach i Marcel Wasiak z PSP nr 3 w Radomiu.

W grupie wiekowej VI-VIII pierwsze miejsce zajęli: Szymon Drabik z PSP nr 3 w Radomiu i Marta Wolska ze Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej”, drugie miejsce – Katarzyna Kacprzak z PSP we Wrzosie i Aleksandra Garczyna z PSP w Garbatce- Letnisko, a trzecie – Aleksandra Szczepaniak z PSP w Potworowie i Gabriela Wilk z PSP w Garbatce-Letnisko.

Failed to get data. Error: