Pamięci męczennika Czerwca’76

1305

– Bóg buduje ojczyznę na ludziach wielkich, opowiadających się po stronie dobra. Jedną z pereł naszej niepodległości był ks. Roman Kotlarz i ludzie jemu podobni… – mówił biskup Piotr Turzyński w Pelagowie podczas Mszy św. w 42. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w Radomiu przy rondzie, które nosi imię ks. Romana Kotlarza. Tam radomianie ustawili pomnik poświęcony kapłanowi – męczennikowi represji komunistycznych Czerwca’76. Tam złożono kwiaty i po modlitwie udano się do Pelagowa – ostatniej parafii ks. Kotlarza – gdzie Mszy św. w kościele pw. MB Częstochowskiej przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

– Bóg buduje ojczyznę na ludziach wielkich, opowiadających się po stronie dobra. Ile ta niepodległość nas kosztowała? Jedną z pereł naszej niepodległości był ks. Roman Kotlarz i ludzie jemu podobni, kapłani i świeccy, którzy dali swoje życie za ojczyznę. Nie chcieli iść na kompromis ze złem. Nie dziwimy się kiedy ks. Roman poszedł razem z robotnikami z czerwcu 1976 roku. Wspominał potem, że ludzi byli mu za wdzięczni. Chciałby być wśród ludzi w słusznym proteście. Piętnował ścieżki zdrowia, które przechodzili zatrzymani robotnicy. W taki sposób ks. Kotlarz budził sprzeciw wśród komunistów, stając się tym samym przeciwnikiem ustroju komunistycznego. Byli na niego nasyłani funkcjonariusze i bili go. – mówił bp Turzyński, biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej.

Bp Piotr Turzyński, homilia

Uroczystości zakończyły się przy plebanii, gdzie znajduje się muzeum pamięci i pomnik poświęcony ks. Kotlarzowi.

Następnego dnia uroczystości rocznicowe przeniosą się do Koniemłotów – rodzinnej miejscowości, tu też został pochowany.

Ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów radomskiego protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. W tym dniu stojąc na stopniach kościoła Świętej Trójcy w Radomiu pobłogosławił idących w proteście pracowników Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Za to zachowanie był wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, a także nachodzony i dotkliwie bity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976 r. Do dziś pozostaje w pamięci wielu mieszkańców Radomia jako symbol walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Od wielu lat wierni modlą się o jego rychłą beatyfikację.

Organizatorem rocznicowych obchodów jest Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

[FAG id=8531]