Pierwsze dni w Wiecznym Mieście

Biskupi Marek Solarczyk i Piotr Turzyński w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie. Foto: BP KEP

Bp Marek Solarczyk i bp Piotr Turzyński przebywają w Rzymie z wizytą „ad limina Apostolorum” (dosł. „do progów Apostołów”).

Zgodnie z prawem kanonicznym wizyta biskupi diecezjalni, pomocniczy, a także biskupi seniorzy odbywają wizytę „ad limina” co 5 lat. Biskupi podczas pobytu w Rzymie oprócz pielgrzymki do grobów św. Piotra i Pawła spotkają się z papieżem Franciszkiem i przedstawiają mu sprawozdania dotyczące swoich diecezji. Odwiedzą również kongregacje i rady Stolicy Apostolskiej. Jak podkreśla Posynodalna Adhortacja Apostolska „Pastores gregis”, podstawowym celem wizyty „ad limina Apostolorum” jest umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Katedrą Św. Piotra.

Poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie miała miejsce w dniach 1-8 lutego 2014 roku. Poprzedziła ona kanonizację Jana Pawła II oraz organizowane w Krakowie Światowe Dni Młodzieży.

Nasi biskupi należą do trzeciej grupy polskiego episkopatu, która rozpoczęła tę wizytę.

– Moi drodzy! Z biskupem Piotrem jesteśmy w Rzymie. Nasza grupa to biskupi z metropolii częstochowskiej, warszawskiej, łódzkiej i gnieźnieńskiej oraz biskupi grekokatoliccy. Rozpoczynamy naszą wizytę ad limina Apostolorum”, do grobów apostolskich. Razem z biskupem Piotrem będziemy zawierzać całą naszą diecezję radomską, każdego z was, rodziny, nasze parafie, to wszystko, co się dokonuje we wspólnocie naszego Kościoła radomskiego. I bardzo proszę o to, abyście towarzyszyli nam modlitwą w czasie naszego nawiedzania bazylik, naszych spotkań w kongregacjach i dykasteriach watykańskich, w czasie naszego spotkania z Ojcem Świętym, które jest planowane na najbliższy czwartek. Niech Pan Bóg nam błogosławi! Niech to będzie czas, który przyniesie Boże owoce, na to wszystko, co ubogaci nasz Kościół radomski. Pozdrawiam serdecznie. Szczęść Boże! – mówił bp Marek Solarczyk po przybyciu do Wiecznego Miasta.

W poniedziałek biskupi sprawowali Mszę św. przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Po Eucharystii bp Marek Solarczyk pozdrowił diecezjan:

– Modliłem się za naszą diecezję radomską, za każdego z was, a dziś u św. Piotra szczególnie za wszystkich biskupów i kapłanów, polecając w wyjątkowy sposób w 20. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka. Niech Pan błogosławi na ten dzień, niech błogosławi w posłudze kapłańskiej, w posłudze biskupiej. Niech nasza posługa przyniesie jak najobfitsze owoce, tak jak modlimy się, aby ta wizyta u grobów apostołów i nasze modlitwy w Rzymie zaowocowały obfitością łaski dla całej wspólnoty Kościoła radomskiego.

Ordynariusz przywołał również osoby pracujące w służbie zdrowia, we wspomnienie św. Łukasza, ich patrona:

– Błogosławionego dnia i pozdrowienia z okazji św. Łukasza dla wszystkich służących zdrowiu i wspierających chorych. Szczęść Boże!

Drugiego dnia, w bazylice Św. Jana na Lateranie, biskupi modlili się za małżeństwa i rodziny. Jak zaznaczył bp Marek, była to modlitwa w łączności z trwającym w naszej diecezji „Jerychem Rodzin”, ustawiczną całodobową modlitwą, która obejmuje wszystkie parafie.

Po Eucharystii bp Solarczyk powiedział:

– Biorąc pod uwagę obecność pary małżeńskiej z naszego Radomia, modliłem się w bardzo szczególny sposób za wszystkie małżeństwa i rodziny. W tym wyjątkowym czasie Jerycha Rodzin w naszej diecezji, prosząc, aby to, co jest darem Bożej łaski ofiarowanej małżonkom w sakramencie, ofiarowanej rodzicom, wypełniło się. Przecież tutaj jest tajemnica Janów: Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty, a imię Jan oznacza „Bóg okazał łaskę”. Niech Bóg błogosławi, niech umacnia wszystkie rodziny i wszystkie małżeństwa w naszej diecezji radomskiej. I niech ten dzień będzie obfity w dary Bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże!

Na facebookowym profilu bp. Marka Solarczyka można śledzić kolejne dni wizyty „ad limina Apostolorum”: https://www.facebook.com/bpmsolarczyk