Pod patronatem ks. Marcelego

815

Jedna z auli wykładowych w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu będzie nosić imię ks. prał. Marcelego Prawicy. Ks. Prawica przez 45 lat był misjonarzem w Zambii; zmarł we wrześniu ub. roku.

Aulę, w której odbywają się zajęcia wykładowe radomskich kleryków pierwszego roku, poświęcił bp Henryk Tomasik.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości był dr Lech Lipiec, ordynator w szpitalu w Końskich, a prywatnie przyjaciel zmarłego misjonarza.

– Ks. Marcelego poznałem ponad pół wieku temu, gdy był wikariuszem w parafii Szewna. Byłem wówczas małym chłopcem. Potem nasze drogi zeszły się w Końskich. Stąd wyjechał do Afryki. I tu wracał. Reperowaliśmy jego zdrowie, gdy przyjeżdżał do Polski. Wysyłaliśmy mu leki do Zambii. W naszym szpitalu w Końskich umierał. Bardzo nam go brakuje. Był nam po prostu ojcem, wzorem i autorytetem – mówi dr Lipiec.

Polski dom ks. Marcelego był w radomskim seminarium. Tu mieszkał podczas pobytów w Polsce, a szczególnie w ostatnich miesiącach życia.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy wśród nas mieć tak wybitną postać. Nie tylko misjonarza, na którego parafii mieszkał kard. Adam Kozłowiecki, wielki ewangelizator Afryki, ale kapłana, od którego mogliśmy się uczyć i podziwiać niesłabnącą gorliwość – mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego seminarium.

Aula wykładowa im. Ks. Marcelego to nie tylko miejsce nauki. Tu znajdują się też pamiątki po misjonarzu z Afryki, m.in. mocno zużyty brewiarz oraz słownik języka angielskiego i afrykańskiego memba, a wystrój wprowadza w afrykańskie klimaty.


Ks. prał. Marceli Prawica urodził się w 6 września 1939 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach: Szewna, św. Mikołaja w Końskich i Skarżysku-Kamiennej. Od 1972 r. mieszkał w Chingombe (diecezja Kabwe), w środku afrykańskiego buszu. Przez szereg lat w parafii rezydował kard. Adam Kozłowiecki SJ (zm. 2007 r.), a obecnie pracują tam księża diecezjalni (fideidoniści). Ks. prał. Marceli Prawica zmarł 17 września 2017 roku w szpitalu w Końskich. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu w grobowcu kapłanów.

[FAG id=7215]