Pomoc dla pogorzelców z Orońska

Dom po pożarze. Foto: FB/OSP Chronów

Strażacy, parafia oraz Caritas Diecezji Radomskiej organizują pomoc dla pogorzelców z Orońska. W wyniku pożaru, który wybuchł 5 stycznia, dach nad głową stracił emerytowany strażak i jego rodzina.

Pożar wybuchł w sobotę, 5 stycznia br. nad ok. 5 rano, w Orońsku na ul. Górnej, w wielorodzinnym domu Jerzego Stańczyka. Mieszkał w nim z żoną, synową Agnieszką, wnuczką i ich krewnym.

– W domu tym mieszkał emerytowany strażak Państwowej Straży Pożarnej, jednocześnie kierowca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Orońsku wraz z żoną, synową i ośmioletnią wnuczką. Obecnie, otrzymali schronienie u rodziny. Wszyscy pamiętamy Tomka, zasłużonego strażaka, dobrego człowieka, syna, męża i ojca, którego w tym domu zabrakło dokładnie 7 lat temu. Zły los nie oszczędził tej rodziny i w tym roku. W tej trudnej chwili bądźmy solidarni ze strażakiem i jego rodziną. – opisują strażacy z Orońska.

Prawdopodobną przyczyną wybuchu ognia było zapalenie się sadzy w kominie. Dzień przed pożarem w godzinach popołudniowych zapaliły się sadze; udało się je ugasić przez strażaków. Właściciele co jakiś czas sprawdzali, czy nic się nie dzieje, a ze względu na uciążliwy zapach spalenizny poszli spać do sąsiadów i do rodziny – co być może uratowało im życie.

– Myśleliśmy, że jak sadze są ugaszone, to będzie wszystko w porządku. Za dziesięć piąta cały budynek był w ogniu, nie było czego ratować. Zadzwonił do mnie brat i powiedział, że cała góra doszczętnie się spaliła. Pojechałam tam, by pomóc rodzinie. Wynosiliśmy wszystko z niższej kondygnacji. Nic się nie dało uratować, wszystko jest do wyrzucenia – opowiada pani Agnieszka.

Całkowitemu spaleniu uległa klatka schodowa, dwa pokoje mieszkalne z wyposażeniem, sufit oraz dach. Dzięki sprawnej akcji strażaków, udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia ognia na pozostałe pomieszczenia. Niestety dwa pomieszczenia znajdujące się na niższej kondygnacji, w wyniku pożaru zostały zalane wodą i wymagają generalnego remontu. Zniszczony w pożarze dom nie nadaje się do zamieszkania.

– Cieszymy się, że w tym nieszczęściu nikt nie ucierpiał. Ale jest potrzeba, abyśmy wspólnie włączyli się w odbudowę tego domu. To jest rodzina, która przeżyła już różne doświadczenia. Choć dom był ubezpieczony, zniszczenia są tak duże, że potrzebne jest wsparcie. Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc – apeluje ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Pierwsi z pomocą ruszyli druhowie strażacy z OSP w Orońsku oraz Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Zostało udostępnione konto bankowe Stowarzyszenia, na które można przekazać darowiznę:

tytuł przelewu: „SOLIDARNI ZE STRAŻAKIEM”

Pomoc zadeklarowała również parafia w Orońsku. W najbliższa niedzielę, 20 stycznia, w kościele parafialnym będzie organizowana zbiórka na rzecz rodziny poszkodowanej w pożarze. A dziś zostało podpisane porozumieniu z Caritas Diecezji Radomskiej dzięki, któremu można będzie zbierać pieniądze na odbudowę domu, korzystając z konta Caritas:

z dopiskiem „Pożar – Orońsko”.

Porozumienie. Foto: Monika Nowakowska / Radio Plus Radom

Z pomocą wystąpił również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.