Popiół, modlitwa, post i pokuta

Bp Marek Solarczyk. Posypanie głów popiołem. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Środa Popielcowa, początek okresu Wielkiego Postu, tego wyjątkowego czasu, który określamy jako czas pokuty, a więc czas troski o to, aby nasze życie z Bogiem było jeszcze doskonalsze, jeszcze lepsze, jeszcze mocniejsze. – mówił dziś bp Marek Solarczyk podczas porannej Mszy św. w radomskiej katedrze. Jedną z intencji była modlitwa o pokój na Ukrainie.

Bp Marek zwrócił uwagę na szczególny charakter tegorocznego Wielkiego Postu.

– Jakże wyjątkowy dar od Boga, ale wyjątkowe są sprawy i intencje, które wypełniają nasze serca. Te związane z naszymi osobistymi sprawami, wpisane w życie naszej diecezji, naszej ojczyzny, ale również i świata. Modlimy się o moc Boga w życiu każdego z nas. Szczególnie prosimy o pokój na świecie, w Ukrainie, o umocnienie, o ratunek dla tych, którzy stoją wobec zagrożenia życia. Modlimy się również za tych, którzy przybywają do nas, abyśmy potrafili otoczyć ich jak najlepszą opieką. – mówił pasterz Diecezji Radomskiej.

Zaś w homilii zwrócił uwagę, że Wielki Post to czas Bożej Łaski i czas działania Bożego Ducha. Przypominał również o duchowej wartości dobrych uczynków: modlitwy, postu i jałmużny, o których mówił Jezus w odczytywanym fragmencie „Kazania na Górze” z mateuszowej Ewangelii.

Bp Marek Solarczyk, homilia*:

Po homilii odbył się obrzęd posypania głów popiołem.

Dziś po Mszach świętych można wspomóc mieszkańców Ukrainy, składając ofiary do puszek Caritas.

*) Dźwięk: Radio Plus Radom