„Pragnę!”

1334
Adoracja Krzyża w Wielki Piątek. Foto: Jakub Szczechowski / Radio Plus Radom

– To Chrystusowe „Pragnę” woła o nasze owoce. Abyśmy byli prawi, abyśmy byli ludźmi słowa, szanującymi godność drugiego człowieka i każdego ludzkiego życia. – mówił bp Adam Odzimek, który przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie odprawia się Mszy św., a w czasie popołudniowej liturgii pierwsze miejsce zajmuje Krzyż. Liturgia tego dnia jest skromna i cicha. Obnażony ołtarz – bez kwiatów, świec i obrusu – przypomina o całkowitym poddaniu się Jezusa swym oprawcom, a czerwony kolor szat liturgicznych przypomina o przelanej Krwi podczas Jego męki i śmierci.

Pierwszy z czterech elementów wielkopiątkowej liturgii do Liturgia Słowa. Czytania, a szczególnie opis Męki Pańskiej wg św. Jana, przypominają ofiarę jaką złożył Jezus Chrystus oddając życie na krzyżu.

W homilii bp Adam Odzimek zatrzymał się nad jednym z ostatnich słów Jezusa z krzyża: „Pragnę”. – To nie tylko jest wołanie Pana, który ma wielkie pragnienie. To wołanie Chrystusowe to nie tylko to wydarzenie z krzyża, ale wołanie zwrócone dzisiaj poprzez wieki do każdego z nas. Pan Jezus woła, abyśmy byli ludźmi Jego miłości, bliskości Pana Boga, abyśmy żyli Jego obecnością, abyśmy byli ludźmi prawymi w domu, w rodzinie, wśród innych, abyśmy byli ludźmi Słowa, które dodaje siłę i moc. – mówił ks. bp Odzimek.

Bp Odzimek zwrócił uwagę na nasze życie. – To Chrystusowe „Pragnę” woła o nasze owoce. Abyśmy byli prawi, abyśmy byli ludźmi słowa, szanującymi godność drugiego człowieka i każdego ludzkiego życia. Kiedy będziemy podchodzili do krzyża, by ucałować nogi Zbawiciela, usłyszmy Jego słowa: „Pragnę twego duchowego piękna, twej wiary i miłości” – zachęcał bp Odzimek.

Po homilii i rozbudowanej Modlitwie Powszechnej odbyła się Adoracja Krzyża. Przy śpiewie „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata” bp Odzimek odsłonił wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, by następnie razem z wiernymi oddać złożyć na nim pocałunek szacunku i dziękczynienia.  Ofiary złożone dziś i jutro przeznaczone będą na potrzeby Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie i wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej.

Kolejne elementy wielkopiątkowej liturgii to Komunia św. oraz procesja do Grobu Pańskiego, gdzie w Wielki Piątek do późnych godzin wieczornych i przez Wielką Sobotę do Wigilii Paschalnej trwać będzie adoracja.

Zdjęcia: Jakub Szczechowski / Radio Plus Radom

[FAG id=6092]