Prezydent Andrzej Duda u Matki Bożej Ostrobramskiej

Prezydent Andrzej Duda wpisał się do "Księgi pamiątkowej" skarżyskiego sanktuarium. Foto: ks. K. Piłat / Skarżysko Kam.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku Kam. Wizyta miała charakter prywatny.

W spotkaniu i modlitwie uczestniczył bp Henryk Tomasik. Gości przywitał ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium.

Wizyta głowy państwa polskiego miała charakter prywatny. Prezydent modlił się w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej bp. Edwarda Materskiego, inicjatora sanktuarium, oraz przy tablicy katyńskiej i skarżyszczan poległych w czasie II wojny światowej.

– Prezydent Polski złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą pierwszego biskupa radomskiego i pomysłodawcę wybudowania skarżyskiej Ostrej Bramy. Następnie modlił się w kaplicy Matki Bożej. Litanię do Matki Bożej Ostrobramskiej odmówił bp Tomasik – powiedział ks. prał. Karbownik.

Prezydent podarował sanktuarium obraz Matki Bożej Łaskawej i wpisał się do „Księgi pamiątkowej”. Spotkał się również z pracownikami sanktuarium.

Andrzej Duda jest drugim prezydentem RP, który odwiedził skarżyskie sanktuarium. W 2008 r. był tu Prezydent Lech Kaczyński. Wówczas bp Edward Materski przekazał skarżyskiej Ostrej Bramie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w powstaniu warszawskim.

Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku jest jedyną w Polsce wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy; w tym roku obchodzi 30. rocznicę powstania. Od początku istnienia miejsce to odwiedziło ok. 2,5 mln pielgrzymów.

Zdjęcia: ks. Karol Piłat

Failed to get data. Error: