Profanacja kościoła w Krępie Kościelnej

810
Wejście do kościoła w Krepie Kościelnej. Foto: arch. parafii.

Na ścianach zabytkowego kościoła w Krępie Kościelnej (dek. sienneński) nieznani sprawcy namalowali znaki tzw. „strajku kobiet”.

Jak informuje Radio Plus Radom, śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytku i obrazy uczuć religijnych prowadzi prokuratura rejonowa w Lipsku.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie o pomalowaniu ściany kościoła w Krępie Kościelnej. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ustalamy sprawców, którzy farbą pomalowani zabytkowy kościół. – mówi nadkomisarz Katarzyna Kucharska, rzecznik mazowieckiej policji.

O dewastacji świątyni poinformował proboszcz ks. Henryk Kowalczyk:

– To przykre zdarzenie. Szokujące jest to, że takie wydarzenie miało miejsce w małej miejscowości. Protest kobiet miał miejsce w piątek w pobliskim Lipsku, a aktu wandalizmu dopuszczono się w nocy z piątku na sobotę. – mówi ks. Kowalczyk.

W związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie w Polsce przypadkami dewastacji lub niszczenia miejsc kultu religijnego ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, przypomina procedury związane z postępowaniem w przypadku zaistnienia takiej sytuacji.

– Sprawy te należy zgłaszać do Kurii Diecezji Radomskiej oraz na policję. W przypadku dewastacji obiektu wpisanego do rejestru zabytków należy niezwłocznie powiadomić również Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie należy wykonywać żadnych działań polegających na czyszczeniu bądź naprawie obiektów zabytkowych bez uzgodnienia z urzędem konserwatorskim. Zniszczenia należy dokładnie sfotografować oraz wycenić straty i koszty napraw. – informuje ks. Krawczyk.

Pierwsze zapiski o istnieniu kościoła w Krępie Kościelnej pochodzą z XIV wieku. Już wtedy stał tu kościół drewniany jako kościół filialny parafii Lipsko. Jednak dopiero w XVII wieku nastąpiło erygowanie. Obecny murowany kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła pochodzi z początków ub. stulecia.

„Zbudowano go według projektu arch. Rudolfa Mejera z Radomia w latach 1911-1930 staraniem księży Andrzeja Baltyna, Feliksa Horodyskiego i Józefa Drabowicza. Poświęcenie kościoła miało miejsce 29 czerwca 1930 r. Dedykacji świątyni dokonał sługa Boży bp Piotr Gołębiowski w 1961 r. Kościół jest budowlą trzynawową, w stylu neogotyku nadwiślańskiego, zbudowaną z cegły czerwonej.” – czytamy w opisie historycznym parafii przygotowanym przez ks. Michała Krawczyka.

KRĘPA KOŚCIELNA – Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła