RADOM – Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

• Rezydenci:
    • ks. Krzysztof Wabik

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 11.30;
    • 13.00;
  • Święta zniesione:
    • 6.30;
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.00 (roraty)
    • 8.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • 1905 Roku, Batalionów Chłopskich, Biegunowa, Bracka, Bukowa, Chopina, Dębowa, Frontowa, Gdyńska, Gościnna, Grabowa, Grudniowa, Hutnicza, Kamienna, Kasztanowa, Kijewskiej, Kosowska, Krasickiego, Kujawska, Kurpiowska, Kuśnierska, Limanowskiego, Łowicka, ks. Łukasika, Maratońska, Marywilska, Mazurska, Mączna, Modrzewiowa, Obrońców, Ordona, Osadnicza, Pawia, Podhalańska, Podmokła, Przepustowa, Sikorskiego, Skarbowa, Składowa, Sosnowa, Styczniowa, Sucha, Szczygla, Tkacka, Topolowa, Torowa, Toruńska, Wierzbicka (do nr 63/65), Wjazdowa, Zalewowa, Żakowicka.
  • Odpusty:
    • św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1 października)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • pierwszy czwartek miesiąca
  • Historia:

Parafia została erygowana 1 I 1939 r. przez bp. Jana Kantego Lorka. Kościół powstał w latach 1938–1965 w trudnych okolicznościach, staraniem ks. Andrzeja Łukasika, wg projektu architektów z Warszawy Władysława Pieńkowskiego, Stanisława Gałęzowskiego, Lecha Dąbrowskiego, przy współpracy techników Wacława i Jana Zawadzkich. Dedykacji świątyni dokonał 4 X 1964 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Świątynia była restaurowana w 1984 r. staraniem ks. Lucjana Wojciechowskiego i w 2005 r. z inicjatywy ks. Jerzego Banaśkiewicza. Kościół jest neoromański, murowany z kamienia i czerwonej cegły, bazylikowy. Prezbiterium od ambitu oddzielają arkadowe kolumny, których głowice ukształtowane są z wieńców stylizowanych aniołów. Kościół jest trzynawowy z rzędami łuków arkadowych ozdobionych motywami krzyża i rozet. Przy wejściu wschodnim, od strony dzwonnicy, znajduje się umieszczona na cokole rzeźba Chrystusa dźwigającego krzyż, wykonana w 1965 r. przez artystę Stefana Mazurka. Kościół ten jest uważany za przykład jednego z najciekawszych rozwiązań architektonicznych w budownictwie sakralnym okresu dwudziestolecia międzywojennego, umiejętnie łączy tradycyjną bryłę z nowoczesną architekturą.

MAPA DOJAZDU: