RADOM – Parafia pw. św. Wacława

• Rezydent:
    • ks. mgr Krzysztof Bochniak

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 10.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Asnyka, Bednarska, św. Floriana, Fredry, Jaworowa, Limanowskiego (od cmentarza do ul. Wałowej), Lustrzana, Mariacka, Młodzianowska (od nr 1 do 9 i od 2 do 10), Piotrówka, Piwna, Plac Stare Miasto, Przechodnia, Staromiejska, Tytoniowa (od nr 1 do 10), św. Wacława, Zgodna oraz teren cmentarzy przy ul. Limanowskiego
  • Odpusty:
    • św. Wacława (28 września)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • pierwsze czwartki i piątki miesiąca
  • Domy zakonne:
    • Zgromadzenie Sióstr Córek Maryi Niepokalanej, kaplica,
      • ul. Staromiejska 9,
      • T: +48 48 362 17 22
    • Zgromadzenie Synów Niepokalanego Poczęcia NMP,
      • ul. Zgodna 6,
      • T: +48 48 369 93 76
  • Cmentarz:
    • Cmentarz rzymskokatolicki Parafii św. Wacława w Radomiu
  • Historia:

Pierwotny drewniany kościół pw. św. Wacława wzniesiono w II połowie XII wieku. Murowany został wzniesiony w tym miejscu pod koniec XIII wieku. Rozbudowany w XIV, a następnie w XVI wieku. Kościół pw. św. Wacława pełnił swoją funkcję jako obiekt sakralny do końca XVIII w. W 1802 r. świątynia została zamieniona przez austriackie władze zaborcze na skład mąki, potem na magazyn wojskowy, a następnie przez rosyjskie władze zaborcze na areszt wojskowy. Od I wojny światowej obiekt był zamieniony na szpital epidemiologiczny. W latach trzydziestych XX w. był tam dom starców, a po II wojnie światowej oddział psychiatryczny szpitala miejskiego, a gdy ten został przeniesiony do nowych budynków w Krychnowicach, w budynku utworzono magazyn, a następnie oddział archeologiczny Muzeum Regionalnego. Od początku lat siedemdziesiątych XX w. rozpoczęto starania o odzyskanie dawnego kościoła. Podjął je sługa Boży bp Piotr Gołębiowski wraz z proboszczem parafii pw. św. Jana w Radomiu ks. Stanisławem Sikorskim. W wyniku tych zabiegów 24 III 1978 r. budynek został przekazany przez władze państwowe w wieczystą dzierżawę parafii pw. św. Jana. Wtedy też podjęto dzieło odbudowy świątyni wg projektu zespołu naukowego Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem prof. Wiktora Zina. Kościół został na nowo poświęcony i przywrócony do kultu przez bp. Edwarda Materskiego 9 VI 1986 r. Jest to obiekt orientowany, gotycki w zrębie, murowany z cegły czerwonej w układzie polskim, wewnątrz tynkowany, jednonawowy. Od strony frontowej posiada portal gotycki z ok. 1440 r., uskokowy z profilowanej cegły. Parafia pw. św. Wacława została powtórnie erygowana dekretem bp. Edwarda Materskiego z 19 VIII 1992 r. W latach 2012–2014 świątynia została poddana gruntownym pracom konserwatorskim.

MAPA DOJAZDU: