RADOSZYCE – Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

• ks. mgr Marcin Cabaj
    • ks. mgr Jacek Pałosz

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Grodzisko, Jacentów, Kapałów, Kozów, Momocicha, Mościska, Pakuły, Plenna, Radoska, Radoszyce, Salachowy Bór, Sielpia, Wiosna, Wisy, Zychy.
  • Odpusty:
    • św. Piotra i Pawła (29 czerwca), św. Anny (26 lipca)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • piątek, sobota przed IV Niedzielą Adwentu
  • Nabożeństwa:
  • Kościoły filialne:
    • pw. MB Bolesnej w Kozowie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 11.00
    • pw. MB Szkaplerznej w Sielpi,
      • Msza św. w niedziele o godz. 15.00
  • Historia:

Radoszyce były siedzibą starostwa niegrodowego, stanowiły ośrodek przemysłu metalowego aż do początku XIX w. Miasto zostało założone na prawie polskim w połowie XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego, który ufundował pierwszy kościół i zamek. W 1428 r. nastąpiło odnowienie praw miejskich na magdeburskie przez króla Władysława Jagiełłę. Przebywali tu król Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Stanisław August Poniatowski. Parafia i pierwotny drewniany kościół pw. św. Pawła Ap. i św. Stanisława bp. powstały wraz z utworzeniem miasta ok. 1364 r. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Kolejny został zbudowany w I połowie XVII w. Odnowiono go wraz z dobudową wieży w 1846 r. i ponownie w latach 1901–1902. Kaplica północna pw. św. Anny, zwana kaplicą różańcową, została wzniesiona w 1631 r. z fundacji Krzysztofa Wirtelicjusza. Gruntownie przebudowana w XIX wieku. W niej znajduje się łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem trzymającym różaniec. Kościół jest budowlą orientowaną, wybudowaną z kamienia. W 1963 r. bp Jan Kanty Lorek ustanowił świątynię radoszycką sanktuarium maryjnym.

MAPA DOJAZDU: